Úterý 5. prosince 2023
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, sněžení -2°C

Francouzský „berňák“ pomocí robota vypátral 20 tisíc nelegálních bazénů. Hned je zdanil

Autor: ČTK - 
29. srpna 2022
21:07

Francouzský finanční úřad s pomocí umělé inteligence vypátral 20 356 bazénů, které jejich majitelé nenahlásili. Úřad je dodatečně zdanil a rozeslal faktury za téměř deset milionů eur (246 milionů korun), uvedl dnes server The Guardian.

Program, který vyvinuly společnosti Google a Capgemini, na leteckých snímcích rozpozná bazény a porovná údaje s katastrem nemovitostí. Francouzi program rok testovali v devíti ze stovky departementů, teď ho chtějí úřady rozšířit na celé území. Software by mohl mít využití i při pátrání po neohlášených přístavbách, terasách nebo altáncích.

Úpravy nemovitostí, kam spadá i výstavba bazénu, jsou majitelé ve Francii povinni hlásit finančním úřadům do 90 dnů. Daň z nemovitosti se odvíjí od její hodnoty a s bazénem stoupá. Bazén o rozloze 30 metrů čtverečních se promítne nárůstem vyměřené daně o zhruba 200 eur (4900 korun) ročně.

Technologie má ještě jisté nedostatky, v dubnu její autoři přiznali 30procentní chybovost. Program někdy mylně považoval solární panely za bazény, nedovedl odhalit budovy ukryté pod stromy nebo ve stínu jiných nemovitostí. Problematické jsou například také velké psí boudy, herní prvky pro děti nebo třeba stany.

Ve Francii žije 67 milionů lidí a ještě před rozmachem výstavby bazénů během pandemie covidu-19 bylo v zemi podle odhadů 3,2 milionu soukromých bazénů. Finanční úřad doufá, že při použití softwaru v celé Francii by mohl v příštím roce zvýšit výběr daně o 40 milionů eur (983 milionů korun).

frantacizek ( 29. srpna 2022 21:22 )

čiže už budeme jako v čajně, kde šmíruje vláda jedné strany každého občana jednotlivě hned ze startu, kdy vyjde na ulici.. Co tak sleduji google a všechny ty jeho aféry, tak by se tam uživilo jedno celé oddělení FBI jen na něm

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud