Pondělí 3. října 2022
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Oblačno, déšť 16°C

Neštěstí v tropickém ráji: Tři žraloci pokousali chlapce (8). Zachránila ho jeho sestra (12)

Autor: DVL - 
10. srpna 2022
06:20

Během rodinné dovolené v Karibiku se přihodilo neštěstí. Finley Downer (8) byl napaden třemi žraloky vouskatými. Stalo se tak během celodenní exkurze na Bahamách. Malý Finley spolu s dalšími dětmi zamířil do laguny, ve které byli také žraloci. Dospělí, ve snaze žraloky k dětem přilákat, začali do vody házet kousky ryb z oběda, informoval deník Daily Mail. Žraloci vouskatí jsou totiž pokládáni za neškodné tvory.

Tři žraloci poté zaútočili na chlapce a zakousli se mu do nohou. Finleyho zachránila až jeho sestra Emily (12), která ho vytáhla z vody do bezpečí. Otec okomentoval hrozivou událost slovy: „Připomínalo mi to horor Čelisti. Z nohou Finleymu visely obrovské kusy masa.“ Podle otce chlapec přežil jenom díky tomu, že se v blízkosti nacházela lékařka, která pomohla včas zastavit krvácení a že si otec mohl dovolit nechat syna převézt soukromým letadlem do nemocnice, odkud syn zamířil na operační sál.

Žraloci mají malé zuby, řekl průvodce

Chlapcův otec Michael Downer (44) zarezervoval pro své děti luxusní dovolenou v Karibiku. Zaplatil také osudný výlet na celodenní exkurzi na bahamský ostrov Compass Cay, který jednu osobu vyjde na 200 liber (v přepočtu zhruba 5 800 kč). Součástí exkurze mělo být plavání s prasaty a dalšími zvířaty včetně žraloků vouskatých, které se mělo odehrávat v přítomnosti průvodce.

„Průvodce si dělal legraci, když řekl, že kdokoli, kdo nebude mít fotku se žralokem, nesmí se vrátit zpátky na loď cestovní kanceláře. Voda byla křišťálově čistá a já a moje děti jsme šli do vody, plavali jsme se žraloky jako mnozí jiní. Průvodce řekl, že nemáme být vystrašení, že by nás nepokousali, že mají malé zuby a ať máme větší strach z prasat. Navíc místní dívka točila pro televizi show o dětech, kterým se splnil sen,“ řekl Michael.

Hrozivá situace

Turisté se po koupání přesunuli do restaurace. Během čekání na oběd se Finley a jeho sestra Lily (9) a Emily (12) rozhodli připojit mezi ostatní děti, které byly ve vodě nedaleko desítek „neškodných“ žraloků. Místní obyvatelé začali do vody házet kousky humra, aby přiměli žraloky připlout k dětem.

Pan Downer řekl: „Najednou jsem uslyšel vyděšený křik.“ Žraloci se totiž začali rychle pohybovat okolo Finleyho a Lily a mlátili svými ocasy. Děti se je snažily rukama odrazit, ale poté došlo k útoku. „Voda byla mělká, Finley skočil své sestře do náruče a ta ho následně popadla a dostala z vody ven. Bylo tam tolik krve. Visely mu kusy kůže. Finley pořád opakoval, že nechce umřít. Byl hysterický. Jedna z turistek byla lékařka a křičela na personál restaurace, aby donesli ručníky. Tímto způsobem zastavila krvácení a omotala synovi nohy,“ popsal hrozivou situaci Michael.

Poté byl Finley převezen v golfovém kočárku na místní kliniku, kde ho zdravotní sestra zašila a dala mu injekci od bolesti. Nakonec otec zaplatil soukromé letadlo a nechal syna odvézt do Nassau, kde podstoupil tříhodinovou operaci.

Nešťastná náhoda, říká otec

Nyní už se Finley Downer uzdravuje ve svém domově ve Weldonu poblíž Corby ve Velké Británii. „Finley snad bude schopen vstát a znovu začít chodit za několik měsíců. Pak přijde do školy mezi své kamarády a bude jim moct vyprávět dobrou historku o tom, jak přežil útok tří žraloků. Pravděpodobně mu nebudou věřit,“ řekl Michael Downer již z domova ve Velké Británii.

„Když se to stalo, bylo to nesmírně strašlivé. Syn mě držel za ruce a prosil, abych ho nenechal zemřít, že chce žít. Snažil jsem se ho ujistit, že bude v pořádku. Z nohou mu viselo maso, byl vidět tuk a také svaly. Bylo to nechutné, málem jsem omdlel. Finley byl moc statečný, mohli jsme o něj přijít,“ dodal.

Doma Finley řekl: „Teď už to tolik nebolí. Není to chyba žraloků, ale už nikdy nepůjdu se žraloky do vody, budu se jen dívat.“ Jeho nohy se uzdraví, ale bude mít hodně jizev a možná bude potřebovat transplantaci kůže. Downer z útoku neobviňuje cestovní kancelář ani své děti. „Byla to velmi nešťastná náhoda,“ nechal se slyšet.

Operátor cestovní kanceláře Exuma Escapes tvrdí, že rodina šla do laguny bez doprovodu průvodce, kterého navíc tato exkurze neposkytuje.

Video  Útoky žraloků na lidi zachycené kamerou  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa