„DiCapriova zátoka“ je znovu otevřena pro turisty. Co se smí a co ne? A proč pláž před 4 roky zavřeli?
Pláž v thajském národním parku Hat Noppharat Thara-Mu Ko Phi Phi je pro některé turisty neodolatelná svou specificky modravou barvou vody, tyčícími se vápencovými monolity a v dálce plovoucími žraloky černoploutvými. Proslavila se zejména ve filmu „Pláž“ s Leonardem DiCapriem v hlavní roli. Po odvysílání filmu se rychle stala turistickým centrem. V roce 2018 thajská vláda záliv uzavřela a začala obnovovat poškozený ekosystém. Takhle vypadá po svém znovuotevření, ukázala stanice CNN.
S rostoucí popularitou filmu rostla i touha turistů navštívit místo, kde se velká část snímku natáčela – zátoku Maya Bay. V průběhu let se počet turistů zvýšil z méně než 1000 až na 7000 nebo 8000 návštěvníků denně, říká mořský biolog a profesor Dr. Thon Thamrongnawasawat. „Pokud se mě jako vědce ptáte, nechte zátoku žralokům. Ale jak víme, zátoka je velkou turistickou atrakcí, a tak musíme udělat kompromis.“
Koupání je zakázané
Je to neskutečná scéna, když má člověk velkolepou zátoku z velké části pro sebe. V následujících hodinách se pomalý, ale stálý příjezd proudících návštěvníků změní v záplavu, jak se desítky turistů plahočí po nově postavené promenádě a míří na slavnou pláž s bílým pískem, s telefony připravenými na pořizování fotografií.
Ti, kteří se odvážili více než pár kroků do vody, se setkají s hlasitým hvizdem úředníka parku s výhledem na pláž z chráněné věže pro plavčíky uhnízděné mezi stromy lemujícími písek; koupání není povoleno, ale návštěvníci se mohou brodit pár kroků do vody.
Někteří turisté však zdánlivě nedokážou odolat modravým vodám zálivu a pokoušejí se posouvat hranice. Jeden francouzský turista dostane pokutu 5 000 bahtů (asi 3350 korun) za opakované porušování tohoto pravidla.
Je to výzva
Pro thajské úřady je vyvážení potřeby turistů – cestovní ruch přispíval k thajskému HDP před pandemií asi 20 % – s naléhavou výzvou chránit vzácné přírodní zdroje parku trvalou výzvou.
V roce 2018 thajská vláda záliv uzavřela a začala obnovovat poškozený ekosystém. Nyní je znovu otevřen pro turisty. Thonovi se všeobecně připisuje zásluha za to, že před čtyřmi lety přesvědčil úřady k uzavření zálivu na neurčito – v té době šlo o kontroverzní rozhodnutí.
Jako vedoucí týmu mořských vědců spolupracoval s ministerstvem přírodních zdrojů a životního prostředí i se soukromým sektorem na rozsáhlém projektu omlazení, který se uskutečnil v nepřítomnosti turistů. „Přibližně před 40 lety byla pláž Maya Bay turistickou destinací, ale pouze pro thajské turisty – a ne tolik, protože v té době neměli tak rychlé čluny,“ říká Thon.
Až 5000 lidí denně
Před uzavřením pláže v roce 2018 vstoupilo do zálivu denně průměrně 5000 lidí. „Připlouvalo hodně lodí, kdysi jsem kontroloval pomocí dronu a našel jsem téměř 100 lodí současně,“ vzpomíná Thon. Vrtule člunů odhazovaly písek na korály a jejich kotvy dopadaly na jemné mořské dno. Po útesu se procházeli i příchozí turisté, kteří si většinou neuvědomovali škody, které způsobují. Thon říká, že poprvé zkontrolovali korály asi před 30 lety a 70–80 % útesu zálivu bylo neporušených. O několik let později už to bylo jen méně než 8 %.
Vzkříšený záliv se opět uzavírá, pouhých sedm měsíců od znovuotevření. Tentokrát ale uzavírka potrvá jen dva měsíce od 1. srpna do 30. září, v období monzunů. Úřady sdělily CNN, že chtějí dále vylepšit infrastrukturu ostrova a poskytnout chráněné oblasti odpočinek od mas turistů, kteří se již vrátili na jeho ohromující břehy.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.