Středa 17. srpna 2022
Svátek slaví Petra, zítra Helena
Polojasno 32°C

Turecký prezident přijel za Putinem do Ruska. Chce otevřít „odlišnou kapitolu“ vztahů

Autor: ČTK, Tim Slavík - 
5. srpna 2022
16:21

Ruský prezident Vladimir Putin doufá v podpis dohody s Tureckem, která by posílila ekonomickou spolupráci obou zemí. Oznámil to před jednáním v ruské Soči svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi, píše agentura AFP. Erdogan chce s Putinem začít novou kapitolu turecko-ruských vztahů, zejména v souvislosti se Sýrií.

„Doufám, že dnes odpoledne podepíšeme memorandum o posílení vzájemných ekonomických a obchodních vztahů,“ řekl Putin Erdoganovi na úvod setkání, které vysílaly turecké a ruské televizní stanice.

Rusko a Turecko si hledají vzájemnou cestu

Předchozí politická a ekonomická jednání delegací z Moskvy a Ankary byla podle Erdogana značně produktivní. Setkání s Putinem v Soči podle Erdogana „může otevřít úplně odlišnou kapitolu“ ve vzájemných vztazích.

Tématem dnešní schůze je kromě ekonomických vztahů podle dřívějších vyjádření Moskvy a Ankary také konflikt v Sýrii a na Ukrajině či zajištění plavby lodí z ukrajinských černomořských přístavů směrem k Bosporské úžině.

„Díky vašemu přímému zapojení a záštitě OSN se problémy ohledně dodávek ukrajinského obilí vyřešily. Vývoz už začal, za což vám děkuji,“ řekl Putin. První loď z ukrajinského přístavu vyplula v pondělí, další tři ji následovaly dnes. Poděkování se Erdoganovi od jeho ruského protějšku dostalo i za dodávky ruského plynu do jižní a jihovýchodní Evropy skrze plynovod Turkstream. „Evropští partneři by měli být Turecku vděční za zajištění nepřerušovaných dodávek ruského plynu,“ řekl Putin.

Vše ale může padnout kvůli Ukrajině a Sýrii

Oba státníci se už v červenci potkali v íránské metropoli Teherán, kde jednali rovněž s íránskými představiteli. Delegace diskutovaly mimo jiné o možném mírovém řešení situace v Sýrii. Zatímco Moskva a Teherán podporují syrský režim prezidenta Bašára Asada, Turecko poskytlo pomoc povstaleckým skupinám, které bojují proti Asadovým silám na severozápadě země. Erdogan zároveň podle agentury AFP už delší dobu hrozí zahájením nové ofenzívy na severu Sýrie proti kurdským bojovníkům.

Na opačných stranách stojí Turecko a Rusko i v konfliktu na Ukrajině, který Moskva vyvolala letos 24. února. Turecko je členskou zemí Severoatlantické aliance, jejíž země proti ruské agresi politicky, vojensky i hospodářsky podporují Kyjev.

Video  Putin jako kůl v plotě: Nechali ho potupně dlouze čekat na erdogana  - Reuters
Video se připravuje ...

18:44
Dnes

V Gruzii vyzvaly dvě desítky vlivných nevládních organizací k zavedení vízového režimu pro Rusy. Organizace ve společném prohlášení upozornily, že od začátku ruské invaze na Ukrajinu začalo do Gruzie přijíždět více Rusů a významně narostl také počet nově založených ruských firem v zemi. V souvislosti s tím vyjádřili autoři výzvy obavy, že Rusové používají Gruzii ke zmírnění efektu mezinárodních sankcí uvalených na Rusko, napsal portál Meduza.

Autoři prohlášení uvedli, že od února bylo v Gruzii založeno přes 6000 ruských společností, což je sedmkrát více než za celý loňský rok. V prohlášení také stojí, že Moskva by mohla využít významné přítomnosti ruských občanů v Gruzii k tomu, aby se pod záminkou ochrany práv Rusů pokusila o okupaci gruzínského území.

„Domníváme se, že kontrola nad vjezdem ruských občanů do Gruzie a (ruskými) podniky je otázkou národní bezpečnosti,“ uvedly organizace v prohlášení.

18:43
Dnes

Kanada uvolnila 450 milionů kanadských dolarů (asi 8,4 miliardy korun) v půjčkách Ukrajině. Peníze jsou určeny na nákup topných paliv na zimu. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kanadská ministryně financí Chrystia Freelandová.

Dnešní půjčka je součástí širšího balíku finanční pomoci 1,95 miliardy kanadských dolarů (asi 36,4 miliard korun), který Kanada přislíbila Ukrajině. „Nyní jsme již vyplatili všechny doposud slíbené půjčky Ukrajině,“ uvedla Freelandová.

Nezávisle na zmíněných půjčkách slíbila Kanada po červnovém summitu skupiny G7 v Německu vyplatit další desítky milionů kanadských dolarů na humanitární pomoc na Ukrajině, na zefektivnění ukrajinského zemědělství, na vybavení potřebné k čištění zaminovaných oblastí a na projekty mapující porušování lidských práv na Ukrajině.

18:40
Dnes

Další snímky z Doněcku. 

Zobrazit celý online

nanometr ( 6. srpna 2022 01:08 )

Tak to je dobře, že Erdogan nepodléhá tomu západnímu vyšinutému protiruskému fanatismu, ale je pragmatický a rozumný.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa