Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Spalující vedra ve Španělsku a Francii: Teploty přes 40 °C, úřady varují před požáry

Autor: ČTK, for - 
31. července 2022
18:30

Ve Francii dnes začíná nová vlna veder, která podle meteorologů potrvá nejméně po první polovinu příštího týdne. Informují o tom francouzská média. Velmi vysoké riziko lesních požárů hrozí především na jihu země. Většina francouzského území trpí suchem a letošní červenec patří k těm nejsušším za poslední desetiletí. Nadprůměrné teploty očekávají meteorologové také ve Španělsku.

„Ve Francii začíná nová vlna veder a na jihu od osy Bordeaux - Lyon mohou od pondělí teploty plošně vystoupat nad 35 stupňů,“ uvedla agentura Météo - France. Podle jejích předpovědí by se na některých místech mohly teploty přiblížit k 39 až 40 stupňům. Nová vlna veder by měla trvat nejméně čtyři dny, řekl stanici France Info meteorolog Jean-Yves Choplin.

Španělští meteorologové očekávají i v srpnu velmi vysoké teploty, a to hlavně v první polovině měsíce. Příští týden budou teploty nadprůměrné prakticky na celém španělském území. Na mnoha místech na západě a na jihu země teploty překročí 40 stupňů, uvedla agentura EFE. Předpovědi nepočítají ani v srpnu s větším úhrnem srážek, což zvyšuje nebezpečí vzniku požárů.

V jižní polovině Francie je podle meteorologů velmi vysoké nebezpečí vzniku lesních požárů. Mohou za to vysoké teploty i velmi nízký úhrn srážek za poslední měsíc. „Letošní červenec velmi pravděpodobně bude nejsušším červencem od začátku záznamů (v roce 1959),“ uvedla mluvčí agentury Météo-France. Větší objem srážek meteorologové neočekávají ani v příštích deseti dnech.

Rozsáhlé požáry ve Francii (červenec 2022) Rozsáhlé požáry ve Francii (červenec 2022) | ČTK/AP

Z 96 departementů, na které je rozdělena kontinentální Francie, netrpí suchem do nějaké míry jen tři. Většina departementů musela také zavést nějaká omezení ve spotřebě vody, například menší odběry závlahy pro zemědělství či pro zalévání zahrad, napouštění bazénů nebo mytí aut. Vyplývá to z údajů státní organizace Propluvia. Žádná omezení ale nemuselo zatím zavést hlavní město Paříž a jeho okolí, uvedla stanice France24.

Důsledky nižších srážek pociťuje zemědělství, nižší se očekává například sklizeň kukuřice a obilí. „Situace začíná být dramatická,“ řekl agentuře EFE místopředseda zemědělského svazu FNSEA Joël Limouzin. Negativní dopady ale zaznamenává i energetika, uvedla síť ekologických organizací Action Climat. Kvůli suchu klesá výkon vodních elektráren. Kvůli menším průtokům řek musely omezit svou výrobu i některé jaderné elektrárny.

21:30
2. 8. 2022

Vážení čtenáři, online přenos k požáru v Českém Švýcarsku končí. Hasiči mají oheň po víc než týdenním boji pod kontrolou a v následujících dnech ho chtějí uhasit úplně. Děkujeme vám za pozornost a připomínáme možnost finančně pomoci zasaženým obcím a jejich obyvatelům prostřednictvím veřejné sbírky na crowdfundingové platformě Donio.cz. V současné chvíli dárci naposílali téměř devět milionů korun.

21:24
2. 8. 2022

Hasičům v Českém Švýcarsku se dnes podařilo plochu požářiště zmenšit z 606 hektarů na 513 hektarů. Návrat evakuovaných zatím dál není možný.

19:10
2. 8. 2022

Ústecký kraj chce přispět dobrovolným hasičům, kteří v Českém Švýcarsku zasahují, na nákup nové techniky. Půjde asi o miliony korun, řekl dnes ČTK hejtman Jan Schiller (ANO).

Kompletní online

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa