Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Náhodný jaderný konflikt s Čínou je stále pravděpodobnější, varuje bezpečnostní expert

Autor: Jic - 
29. července 2022
12:33

Západ a Čína se velmi rychle mohou dostat do jaderného konfliktu, varuje poradce pro národní bezpečnost Velké Británie Stephen Lovegrove. Stačí několik neuvážených rozhodnutí, zejména v této „nebezpečné nové době“. Vyzývá k opatrnosti v souvislosti s pozměněnou bezpečnostní situací ve světě a technickými pokroky v oblasti vojenské techniky. Varuje také před tím, že „strategická stabilita NATO je v ohrožení.“

Dnes nestojíme na stejných základech, jako ti, kteří nám vyhrožují, zejména Čína, upozorňuje Lovegrove. Musíme vytvořit prostor pro dialog, abychom vybudovali důvěru mezi sebou a zvrátili dezinformace, nabádá. Ujistil přitom, že Britové stojí za návrhem prezidenta Bidena na společný dialog s Čínou a považují to za důležitý krok.

„Máme obavy z modernizování čínského jaderného programu, který rozšíří množství i spektrum jaderných systémů v arsenálu Číny, kombinace obojího je skličující vyhlídka,“ vysvětluje Lovegrove. Ve svém příspěvku popsal 150 dní od ruské invaze na Ukrajinu válku jako „projev širšího mocenského boje o mezinárodní uspořádání po studené válce“.

„Rozhodne, zda žijeme ve světě, ve kterém mohou regionálně agresivní mocnosti jako je Čína a Rusko, nekontrolovaně prosazovat agendu ‚mocné je správné‘, nebo ve světě, ve kterém si všechny státy mohou zajistit svou suverenitu a konkurence se nepřelije do konfliktu, kde spolupracujeme společně na ochraně planety,“ uvedl Lovegrove.

Vyzývá členy NATO a jejich spojence k „posílení červených linií proti neférovému jednání i k rozšíření dialogu včetně tradičních velmocí tak, aby zahrnoval všechny země.“ Vyzval též k „podniknutí včasných kroků k obnovení a posílení opatření posilujících důvěru“.

Zmiňoval i rozdělení světa před pádem železné opony: „Monolitické bloky NATO a SSSR byly schopny dosáhnout společného porozumění. To nám dalo větší jistotu, že si nepřivodíme cestu k jadernému konfliktu.“ 

9:54
Dnes

České republice se v zásobování Ukrajiny municí podařilo něco, co dokonce ani Evropská unie nedokázala. Tak německá veřejnoprávní stanice ZDF ve své reportáži hodnotí českou snahu zajistit v zemích mimo Evropskou unii 800.000 kusů dělostřelecké munice pro ukrajinskou armádu, která přes dva roky vzdoruje ruské invazi.

„Ukrajinskému boji za svobodu tady rozumí obzvláště dobře. Tady, kde kdysi sovětská armáda potlačila pražské jaro,“ uvedla ZDF o českém postoji společně se záběry z pražského Václavského náměstí. Televize tak připomenula neúspěšný pokus komunistického reformního křídla demokratizovat tehdejší československý režim, což v srpnu 1968 vyústilo v invazi vojsk Varšavské smlouvy v čele se sovětskou armádou.

9:05
Dnes

Z ruského kosmodromu Vostočnyj odstartovala raketa s íránskou družicí, informovala dnes s odkazem na íránská média agentura Reuters. Satelit má podle Teheránu z výšky 500 kilometrů snímat povrch Íránu. Moskva už dříve ujistila, že všechny družice, které mají být vyneseny, jsou pro civilní účely.

Výzkumný satelit Pars 1 vážící 134 kilogramů vynesl do vesmíru nosný stupeň Sojuz. Družice je vybavena třemi kamerami. Kosmodrom, který byl uveden do provozu v roce 2016, se nachází v Amurské oblasti na ruském Dálném východě, nedaleko ruských hranic s Čínou a asi 1000 kilometrů severozápadně od přístavu Vladivostok.

„Naše domácí kosmodromy zatím nejsou schopné vypustit družice se správným sklonem dráhy tak, aby dosáhly heliosynchronní dráhy, proto využíváme ruskou základnu,“ řekl v televizním vysílání íránský ministr komunikací Ísa Zárepúr.

8:13
Dnes

Ukrajina v noci sestřelila další ruský stíhací bombardér Su-34, píše Nexta. 

Zobrazit celý online

Video  Prezident Zeman zdravil čínské přátele. Mluvil o blízkosti České a Čínské lidové republiky.  - Twitter - Čínská ambasáda v ČR
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi