Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

„Výbušný koktejl,“ varují hasiči. Rozsáhlé požáry u Bordeaux se rychle šíří, 37 tisíc evakuovaných

Autor: ČTK - 
19. července 2022
18:41

V podmínkách, které mluvčí regionálních hasičů popsal jako „výbušný koktejl“, se dnes dál šířila dvojice rozsáhlých požárů jižně od francouzského města Bordeaux. Ohně za týden spálily skoro 200 kilometrů čtverečních a vyhnaly z domovů na 37 000 obyvatel. Oblast ve středu navštíví francouzský prezident Emmanuel Macron, uvádí zpravodajský web franceinfo.

Požár u obce Landiras zachvátil od minulého úterý bezmála 13 000 hektarů, zatímco ohnisko u pobřežní komunity La Teste-de-Buch je asi poloviční. S plameny dnes bojovalo přes 2000 hasičů z celé Francie, napsal deník The New York Times.

„Klimatické podmínky jsou šílené. Je to výbušný koktejl,“ řekl listu mluvčí hasičů Matthieu Jomain. Situaci v oblasti popsal také jako „soudek (střelného) prachu“, zatímco lokální úřady varovaly, že podmínky „zůstávají velmi nepříznivé“ a místním kvůli oblakům kouře doporučily omezit fyzickou aktivitu.

Mnozí lidé museli za poslední týden opustit domovy a počet evakuovaných narostl o několik tisíc z pondělních asi 31 000.

Úřady zároveň vyšetřují vznik dvou požárů přičemž u toho v okolí Landiras pracují s podezřením, že byl založen úmyslně. Policie v této souvislosti v úterý zadržela 39letého muže, který byl dnes stále ve vazbě.

Vegetace hoří také o několik set kilometrů na sever v Bretani, kde v pondělí vypukl požár u obce Brasparts. Podle franceinfo mělo dnes odpoledne ohnisko rozlohu 1700 hektarů.

Vlna extrémních veder, která se v posledních dnech přelévá přes Evropu, mezitím ve Francii polevuje. V noci od oceánu dorazil na pevninu chladnější vzduch a ve středu se mají maxima na západě Francie pohybovat okolo 25 stupňů Celsia, zatímco třicítky slibuje předpověď pouze pro východ země a jihovýchodní pobřeží.

V pondělí se teploty na západě vyšplhaly ke 40 stupňům a podle národní meteorologické služby Météo France padly absolutní rekordy na 64 místech. Nejvyšší teplotu naměřili v obci Biscarrosse nedaleko zmiňované La Teste-de-Buch, a to 42,6 stupně.

Klimatolog z Météo France Matthieu Sorel upozorňoval také na případ města Brest, kde bylo dosavadní maximum v podobě 35,3 stupňů z roku 2003 překonáno o 4,2 stupně. „Čtyři stupně navíc v Brestu, to je něco obrovského,“ citovala jej agentura AFP.

Video  Jak se bránit před extrémními vedry?  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi