Čtvrtek 7. července 2022
Svátek slaví Bohuslava, zítra Nora
Zataženo, déšť 19°C

Svědci zpochybňují „hrdinný zásah“ proti střelci v Texasu. Policie jednala pomalu?

Aktualizováno -
26. května 2022
20:38
Autor: ČTK - 
26. května 2022
10:27

Nové informace, které začaly vycházet najevo den po střeleckém útoku v texaské škole, vyvolávají pochybnosti o efektivitě zásahu bezpečnostních složek. Ty útočníka v městečku Uvalde podle oficiálních vyjádření zlikvidovaly až hodinu a půl poté, co dorazil na místo činu. List The New York Times (NYT) nicméně píše, že většina, možná všechny oběti, byly mrtvé v prvních minutách po vstupu střelce do budovy.

Střelec byl zřejmě desítky minut zabarikádovaný v místnosti, kde své oběti pozabíjel. Před areálem základní školy mezitím frustrovaní místní obyvatelé marně vyzývali policisty, aby vtrhli dovnitř, popsal svědek agentuře AP. Podle The Times se snažili zasáhnout rodiče, když viděli, že policie vyčkává.

Texaští činitelé bezprostředně poté, co 18letý Salvador Ramos ve škole povraždil 21 lidí včetně 19 dětí, hovořili o „hrdinském zásahu“ strážců zákona a o tom, že vše „mohlo dopadnout hůře“. Jejich vyjádření si ale v některých bodech protiřečila a podle magazínu Vice byla „podivně nejasná“. Když byl například šéf texaského ministerstva veřejné bezpečnosti Steve McCraw tázán, kolik času uběhlo mezi příjezdem střelce a jeho smrtí, řekl, že to mohla být hodina, ale že nechce uvádět „konkrétní časovou osu“.

Z následného vyšetřování podle The Times vyplývá, že od prvního telefonátu na tísňovou linku v 11:32 místního času (18:32 SELČ) do chvíle, než byl útočník zastřelen, uplynula hodina a půl

Pochybností o policejním postupu se vynořuje stále více a zjišťuje se, zda se policie držela pravidel vypracovaných v roce 1999, kdy dva mladíci ve městě Columbine zabili 12 spolužáků a učitele. V instrukcích stojí, že se policie musí okamžitě zaměřit na střelce. Odborník na bezpečnost ve školách Kenneth Trump, jehož citoval list The Washington Post, řekl, že zpoždění při vstupu policie dovnitř lze jen těžko vysvětlit.

Nejprve Ramos u školy naboural vozidlo své babičky a když vystoupil, začal podle svědků hned střílet na lidi u blízkého pohřebního ústavu, oba vyvázli nezranění.

Pak vyrazil do školy s jednou ze svých pušek a více než 300 náboji ve vojenské vestě. U školy se setkal se zaměstnancem odpovídajícím za bezpečnost areálu a právě v tomto bodě začínají nejasnosti.

Úřady nejdříve tvrdily, že bezpečnostní pracovník na útočníka střílel, pak se ale oficiální verze změnila. Tento pracovník podle pozdějšího časového rozboru událostí seděl před školou v autě a na místo přiběhl až po prvních telefonátech na tísňovou linku.

Na místo přijeli dva příslušníci policie, ani ti ale Ramosovi nezabránili ve vstupu do budovy školy. Útočník vešel do dvou propojených tříd plných dětí a už střílel. Oba policisté se pokusili vejít za ním, ale zranil je palbou. Ustoupili a střelba pokračovala v místnosti. Podle časového záznamu vypracovaného policií většina obětí, pokud ne všechny, zahynuly v prvních minutách od vstupu útočníka do školy.

„Podstatné je, že strážci zákona tam byli,“ citovala AP McCrawa. „Okamžitě zasáhli. Izolovali (Ramose) ve třídě,“ dodal šéf texaské veřejné bezpečnosti.

Ovšem třída, v níž útočník zůstal uzavřený, byla podle všeho plná dětí. Mluvčí ministerstva pro veřejnou bezpečnost Chris Olivarez řekl televizi CNN, že Ramos „se zabarikádoval zamčením dveří a prostě začal střílet děti a učitele, kteří byli uvnitř té třídy“. Texaský guvernér Greg Abbott mluvil o dvou vzájemně propojených třídách. Jak dlouho byl střelec uvnitř a kolik tam bylo žáků, není jasné. Ovšem podle mluvčího Olivareze všechny oběti zahynuly v jedné třídě. Kromě toho střelec více než desítku lidí zranil.

„Byli nepřipravení“

Podle AP masakr trval déle než 40 minut. U školy se mezitím shromažďovali policisté a také zástupci veřejnosti včetně rodičů obětí. Juan Carranza, který scénu sledoval od svého domu naproti škole, vypověděl, že některé ženy na policisty křičely „Běžte tam! Běžte tam!“, ovšem strážci zákona zůstávali venku. Novináři na sociálních sítích sdíleli video, které údajně tyto vypjaté okamžiky dokumentovalo.

„Byli nepřipravení,“ řekl Javier Cazares, jehož dcera Jacklyn je jednou z obětí úterního krveprolití. Cazares byl během střelby také před školou a údajně navrhoval dalším lidem, aby s ním vtrhli dovnitř, protože „poldové nic nedělají“.

Střelec byl zlikvidován až krátce po 13:00, když na místo dorazila zásahová jednotka pohraniční stráže, píše deník The New York Times (NYT). Nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování přitom sdělil AP, že agenti nedokázali vylomit zamčené dveře od třídy, v níž byl Ramos zabarikádovaný, a „museli přivolat zaměstnance, aby místnost otevřel klíčem“.

Zatímco se vyjasňují informace o zásahu, žádný konkrétní motiv útoku - jednoho z nejhorších střeleckých útoků na amerických školách - se nerýsuje. Ramos podle úřadů dříve neměl žádné problémy se zákonem ani „historii duševních problémů“, píše NYT. Na základní škole střílel útočnou puškou, kterou si díky volným texaským zákonům legálně pořídil bezprostředně po 18. narozeninách. „Momentálně nevidíme motiv nebo spouštěč,“ řekl McCraw.

RanniPrujem ( 27. května 2022 01:18 )

USA je potřeba demilitarizovat ☝️

gejsovic ( 26. května 2022 12:25 )

Měli by si udělat pořádek doma a nesnažit se dělat pořádek jinde

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa