Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Oblačno, bouřka 27°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Evropská komise zažalovala Česko! Problémem jsou pravidla pro audiovizuální vysílání

Aktualizováno -
19. května 2022
13:31
Autor: ČTK - 
19. května 2022
12:58

Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři země Evropské unie za to, že nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání přijatá v roce 2018. Komise požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty, neboť české orgány nezapracovaly obsah směrnice do vnitrostátního práva. Směrnice má podle unijní exekutivy mimo jiné zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost obsahu televizního vysílání či rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové videokanály. Žaloby se týkají také Slovenska, Irska, Rumunska a Španělska.

Členské státy a europoslanci směrnici schválili v roce 2018 a jednotlivé země měly čas do září 2020, aby její obsah zapracovaly do svých zákonů. To v termínu nestihlo 23 států, kterým komise v listopadu téhož roku zaslala první výzvu k nápravě. Druhá výzva se o rok později týkala 11 zemí, z nichž až dosud podmínky nesplnilo zmíněných pět států.

Směrnice má podle komise mimo jiné zlepšit ochranu diváků před násilnými a nenávistnými projevy či nežádoucí reklamou. Stanovuje rovněž povinný podíl nejméně 30 procent evropské produkce v digitálních videotékách.

Návrh příslušného zákona předložila vláda Andreje Babiše v červenci 2020 Poslanecké sněmovně, poslanci jej ale do konce volebního období neprojednali. Předlohu dostala dolní komora opět po volbách loni v listopadu a nyní se nachází před druhým čtením.

horaIysa ( 21. května 2022 19:33 )

jajas, tak ještě jednou. Stanjura bude muset zaplatit pokutu za šlendrián minulé vlády, nikoli té současné. Samozřejmě z našich peněz. A kde je vezme, je mi v tuto chvíli jedno. Ty tady řešíš kde na to vezme, ale to jen odkláníš řeč. Jádro pudla je v něčem jiném. Je o tom, že vyplul na povrch další dárek Babišovy vlády naší zemi. Ale o tom se ti moc mluvit nechce.

bergen ( 19. května 2022 21:35 )

Kde čert nemůže tam nastrčí babu.

tom999 ( 19. května 2022 17:56 )

a jak NA to zase EK vyzrala . . . . . zacala mluvit o necem jinem - a vzala si RAKOVINU !!!! ze vlastne na kovid zase tak moc lidi neumrelo , ze

na rakovinu umira vic ......
2/2021 - Ani loni, kdy se Evropou prohnala koronavirová pandemie, nebyl hlavním zabijákem covid-19, ale rakovina. Brusel přišel s plánem, jak úmrtnost na tuto nemoc snížit.

Evropská komise přišla v těchto dnech s plánem, jak na ni. A to proto, že covid-19 přestane být zřejmě po proočkování evropské populace ještě během tohoto roku v EU zásadním zdravotním problémem, zatímco nebezpečí úmrtí na rakovinu bude dále růst.

Tichý zabiják
Pokud by se nezlepšila prevence a životní styl Evropanů, uvádí Komise, do patnácti let by se počet případů rakoviny zdvojnásobil. Už nyní na ni přitom ročně umírá přes milion Evropanů, tedy dvojnásobek, než celkově loni zemřelo na covid. „V roce 2020, zatímco jsme všichni bojovali proti pandemii, mnoho z nás vedlo tichou válku proti rakovině. V roce 2020 jsme kvůli tomuto onemocnění přišli o 1,3 milionu Evropanů. A počet případů bohužel stále roste,“ uvedla při představování plánu předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

krapotkin ( 19. května 2022 17:55 )

No co, tak dostane ČR pokutu. Zaplatíme to za bl*ce z TV zase my, třeba uvažovaným zvýšením výpalného pro ČT, zvýšením reklam, kdy dnes na 8 minul starého filmu připadá 13 minut reklam. Potom to bude 5 minut starého filmu a 15 minut reklam.

krapotkin ( 19. května 2022 17:51 )

Že by už konečně došlo na darmožrouty ze všech našich televizí. Už i do Brusele se konečně dostalo, že všechny české TV stoky reprízují stále dokola staré filmy.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa