Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Historicky první fotka černé díry v naší galaxii! Astronomové ukázali výjimečný snímek

Autor: ČTK - 
12. května 2022
17:07

Astronomové dnes zveřejnili první snímek obří černé díry Sagittarius A*, která se nachází v centru naší galaxie, Mléčné dráhy. Na svém webu o tom informoval globální výzkumný tým projektu Event Horizon Telescope (Teleskop horizontu událostí, EHT), který snímek vytvořil s využitím celosvětové sítě radioteleskopů.

„Tento výsledek poskytuje ohromující důkaz, že tento objekt je skutečně černá díra, a poskytuje cenná vodítka k pochopení toho, jak fungují takovíto obři, o nichž se předpokládá, že sídlí ve centrech většiny galaxií,“ uvedl mezinárodní tým projektu EHT v informaci o pořízení snímku.

Černá díra je objekt, který kolem sebe křiví čas a prostor takovým způsobem, že z něj nemůže uniknout ani světlo. Takovéto astronomické těleso obklopuje prostředí zvané horizont událostí, z něhož není možné vyslat ven žádný signál. Je proto přirozené, že černou díru nelze vidět, ale horký disk materiálu kolem ní svítí jasně.

Sagittarius A* je 26 000 světelných let daleko od Země a podle vědců má hmotnost čtyř milionů Sluncí. Světelný rok je vzdálenost, kterou světlo urazí za rok, což je 9,5 bilionu kilometrů.

Záběr Sagittariu A* není prvním reálným snímkem černé díry. Tou se stala fotografie takového obřího objektu ve středu galaxie Messier 87. Tu se podařilo pořídit rovněž díky projektu Event Horizon Telescope, jehož tým záběr zveřejnil před třemi lety v dubnu.

snehulak ( 14. května 2022 08:47 )

Tak jsme do té černé díry nakoukli. Z trochu větší dálky než já doma. Ale že bych z toho pohledu pochopil jak funguje, to bych určitě neřekl.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud