Úterý 28. března 2023
Svátek slaví Soňa, zítra Taťána
Oblačno, sněžení 4°C

Střelba v newyorském metru: 18 zraněných, někteří vážně! Podezřelý utekl v plynové masce

Aktualizováno -
12. dubna 2022
18:59
Autor: ČTK, Mii, mav - 
12. dubna 2022
15:51

Ve stanici metra 36th Street Station v New Yorku bylo dnes vážně zraněno několik lidí, celkem je zraněných nejméně 18 osob, z toho pět postřelených. Incident se stal v ranní dopravní špičce, policie podle médií našla výbušninu. Kvůli hlášení o kouři v metru zasahovali i hasiči, uvedl podle agentury AP jejich mluvčí. Podezřelá osoba je na útěku.

Podle šéfky newyorské policie Keechant Sewellové si jeden z cestujících kolem 8:30 místnho času (14:30 SELČ) ve voze nasadil plynovou masku a odpálil dýmovnici, načež se vagon začal plnit kouřem. Podezřelý pak začal střílet do lidí. Z místa neštěstí poté podezřelý odešel v plynové masce a oranžové reflexní vestě, jaká se používá na stavbách.

Souprava následně dojela na stanici na 36. ulici v Brooklynu, kde se z ní podle dostupných videí a fotografií vyhrnuli lidé, přičemž někteří byli poraněni a leželi pak na podlaze nástupiště. Na místo přijeli jako první hasiči, lidé ve stanici se totiž kvůli kouři domnívali, že v metru vypukl požár. Původně panovaly obavy, zda kouř nezpůsobily exploze, hasiči nicméně brzy informovali, že při prověrce na místě nenašli žádné výbušniny.

Na záběrech na sociálních sítích jsou vidět postřelení lidé ležící na podlaze stanice metra a další cestující, kteří jim pomáhají. Jeden ze svědků sdělil serveru The New York Post, že útočník „vypálil několik střel“, ale není jisté, jakou zbraň použil. „Myslel jsem si, že je to dělník, takovým lidem nevěnujete moc pozornosti. Měl prostě oranžovou vestu,“ pokračoval svědek.

„Dveře mého metra se otevřely do kalamity. Byl tam kouř a krev a křičící lidé,“ popsal další svědek situaci místní rozhlasové stanici.

Z postřelených lidí jich je pět k kritickém ale stabilním stavu, oznámila šéfka newyorských hasičů Laura Kavanaghová. Kromě střelných zranění lékaři rovněž ošetřují šest osob, které buď zasáhly úlomky, nebo se například nadýchaly kouře.

Guvernérka státu New York Kathy Hochulová varovala obyvatele nejlidnatějšího amerického města, že je podezřelý stále na útěku a vyzvala je proto k bdělosti a opatrnosti. Všechny školy v blízkosti dostaly pokyn se „zabednit“ – dovnitř smí jen žáci a ven nesmí nikdo, vysvětluje pro CNN mluvčí ministerstva školství.

O situaci byl podle Bílého domu informován prezident Joe Biden.

New York se v poslední době potýká s nárůstem ozbrojené kriminální aktivity, který začal za pandemie covidu-19 po několika letech ubývajícího počtu podobných incidentů. Boj proti pouliční ozbrojené kriminalitě je jedním ze zásadních bodů programu nedávno zvoleného starosty Erica Adamse, bývalého policisty.

gabreta ( 12. dubna 2022 21:11 )

"Tetjana byla unesena a znásilněna čečenskými vojáky!"

A kteří Čečenci to vůbec byli? Ti na Ruský, nebo Ukrajinský straně?

tom999 ( 12. dubna 2022 19:20 )

tady muzete KUTECNE videt """ D E S """ - a ne "" Rusko děsí na hranici s Finskem?! ""

jinak uz toho je HODNE - uvedomujete si, ze TO brzo skonci a coooo??!!??

dopadne TO jako s Nemeckem .... 1939 - 1945 - Civilní oběti představují asi 47 milionů, včetně asi 20 milionů lidí, kteří zemřeli během války v důsledku hladu a nemocí, a to včetně 6 milionů obětí židovského holocaustu. Vojenské ztráty představují asi 25 milionů, včetně 5 milionů válečných zajatců.....

+

28. února 1933 bylo po požáru budovy Říšského sněmu... 1933-1938 - Kolem 10 000 sociálních demokratů a komunistů bylo zatčeno a uvězněno a mnozí z nich popraveni,,, událost vstoupila do dějin jako „noc dlouhých nožů“ - 30. června 1934 nařídil Röhma a jeho podřízené zatknout a bez soudu popravit...

Posléze posílila své postavení SS pod velením Reichsführera .. H. H. Tomu záhy podléhalo g.st,po (tajná státní policie) a nově zřízené koncentrační tábory, do kterých byly umisťovány osoby nežádoucí politicky (sociální demokraté, komunisté), rasově (Židé aj.) či jinak . Později spadala do H.mml,.ovy kompetence veškerá policie v n.cistick.m Německu. H. tak vyřadil jakoukoliv možnou opozici vně i uvnitř NSDAP. Po Hindenburgově smrti v srpnu 1934 se H. nechal jmenovat vůdcem (německy „Führer“)...září 1935 schválil říšský sněm norimberské rasové zákony . . Norimberskými zákony bylo postiženo kolem 500.000 lidí. 11/1938 zinscenovali n.c.sté „křišťálovou noc“ – pogrom, během něhož shořelo v Německu značné množství synagog. Příslušníci SS přitom před zraky nečinné policie zavraždili mnoho Židů....

forr - Od roku 1990 hraje Německo ve spolupráci s Francií rozhodující a vůdčí roli v rámci EU.

viho ( 12. dubna 2022 19:08 )

Dle zpráv to prý nebyl teroristický útok. V New Yorku jsou ale zbraně přísně regulovány a na veřejnosti zakázány. Takže je mají jenom zločinci a slušní lidé se bránit nemohou... V Texasu by si tohle nikdo nedovolil, protože tam by nejméně půlka lidí vytáhla na pachatele svůj příruční kulomet, případně raketomet, ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa