Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Válka na spadnutí: Ukrajina v obklíčení, Putin oprášil i jaderné zbraně. Co na to USA a Čína?

 • Autor: Maxmilián Nový,Veronika Kynclová,ČTK,sova - 
  21. 2. 2022
  05:00

  Zklidnění na hranicích mezi Ukrajinou a Ruskem? Naopak! Situace se skokově zhoršila. Na Donbase se střílí, separatisté vyhlásili mobilizaci, americký prezident Joe Biden (79) je přesvědčen, že Kreml už vydal rozkaz k invazi. A Putin zavelel „oprášit“ jaderné zbraně!

 • 1.Obavy státníků

  O tom, že se ruský prezident Vladimír Putin (69) chystá zaútočit na Ukrajinu, otevřeně hovoří čím dál víc světových lídrů. Nově se k nim přidal i britský premiér Boris Johnson(57), z jehož slov mrazí: „Rusko chystá největší válku v Evropě od roku 1945!“

  Máme důvody se domnívat, že se ruské jednotky chystají zaútočit na Ukrajinu v následujícím týdnu, v následujících dnech,“ uvedl americký prezident Joe Biden (79). A Johnson dává šéfovi Bílého domu za pravdu. Hrozba ruské invaze je prý bezprostřední. „Skutečnost je taková, že vše nasvědčuje tomu, že tento plán již v jistém smyslu začal,“ uvedl premiér v rozhovoru pro BBC s odkazem na aktuální dění na východní Ukrajině, kde proruští separatisté vyhlásili všeobecnou mobilizaci a kde se stupňují boje.

  Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov naproti tomu obvinil Západ, že výroky o údajných ruských invazních plánech napětí jen přiživuje. Situace na východě Ukrajiny je podle něj tak napjatá, že i drobná provokace může vést k nenapravitelným následkům.

  Chce na Kyjev

  Johnson rovněž sdělil, že zpravodajské informace, které má k dispozici, naznačují, že se Rusko chystá zaútočit nejen z východu ze svého území, ale také ze severu z Běloruska přímo na oblast Kyjeva.

  Šlo snad o náhodu, že to byl právě běloruský diktátor Alexandr Lukašenko (67), kdo v sobotu s Putinem přihlížel ruským testům strategických jaderných zbraní? Podle Johnsona těžko... A co na to Moskva? Ta od roku 2014 okupuje ukrajinský Krym, podporuje proruské separatisty na východě Ukrajiny a všechna podobná tvrzení opakovaně popírá se slovy, že jde o západní propagandu.

 • 2.Rozkaz pro ruské velitele?

  V neděli večer se z USA začaly šířit informace, které vzbudily obavy z dalšího vývoje. Velitelé ruských vojenských jednotek dostali podle americké tajné služby rozkaz, aby se připravili k útoku na Ukrajinu. Oznámila to televizní stanice CNN, která se odvolala na dva představitele blízké tajným službám. Tyto zdroje přitom tvrdí, že rozkazy mohou být vždy odvolány nebo že může jít o dezinformaci, která má zmást USA a jejich spojence.

  Podle CNN považuje rozvědka vydání příkazů velitelům a operativcům tajných služeb za signál, že ruské přípravy možné invaze vstoupily do poslední fáze. K dalším ukazatelům se řadí elektronické rušení a kybernetické útoky, které zatím zjištěny nebyly.

  Varování před dezinformacemi i ruskou hrou

  Na všechny možné scénáře se mezitím připravují i Češi. Ministerstvo zahraničí vyzvalo v neděli večer české občany, aby neprodleně opustili východ Ukrajiny, pokud tam pobývají a doporučilo lidem opustit Ukrajinu jako takovou.

  Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) předtím na tiskovce po jednání krizového štábu varoval Čechy před ruskými dezinformacemi a hrami. „Avizovaná ruská stažení jsou součástí těch dezinformačních her. Stahování podle našich informací neprobíhá,“ uvedl. Ruská vojska se tak od hranic Ukrajiny nestahují, právě naopak, dodal.

  Video  Čechy varoval ministr Lipavský: Pozor na ruské hry a dezinformace! A na Ukrajinu necestujte  - ČTK/Blesk
  Video se připravuje ...

 • 3.Putin dohlížel nad cvičením

  Za hranicemi Ukrajiny je podle USA rozmístěno 150 až 190 tisíc ruských vojáků. NATO oznámilo, že žádné oznámené stahování ruských vojsk nevidí, naopak. Podle Fox News se okolo 40 až 50 procent ruských jednotek navíc přesunulo do útočné pozice 10 až 15 kilometrů od hranic s Ukrajinou.

  Prezident Biden v pátek varoval, že Rusko zaútočí v následujícím týdnu. „Věříme, že jejich cílem bude i hlavní město Kyjev,“ uvedl. Mezitím Rusko uskutečnilo cvičení se strategickými jadernými zbraněmi. Dohlížel na ně přímo prezident Vladimir Putin. Celou akci s ním sledoval také běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Podle Moskvy jde o součást pravidelného výcvikového procesu.

  Cvičení Ruska a Běloruska pokračuje

  Běloruský ministr obrany Viktar Chrenin následně v neděli oznámil, že vojenské cvičení s Ruskem, které má v Bělorusku stovky letadel, tanků a obrněných vozidel, bude pokračovat kvůli „zvýšené vojenské aktivitě“ poblíž hranic Běloruska i Ruska a také kvůli stále většímu napětí na východě Ukrajiny. Jak dlouho bude akce, která začala 10. února trvat, neuvedl.

 • 4.Všeobecná mobilizace

  Doněck. Doněck. | Reuters

  Vůdci neuznávané Doněcké i Luhanské lidové republiky, které na východě Ukrajiny ovládají proruští separatisté, vyhlásili dekretem všeobecnou mobilizaci.

  V noci z pátku na sobotu začala evakuace 700 tisíc lidí ze separatistických území na Donbase do Ruska. Prohlášení o evakuaci ale bylo podle BBC natočeno ještě dva dny před vzrůstem napětí. Mohlo by tak jít o předem zinscenovaný ruský scénář, který dává Moskvě záminku k invazi?

 • 5.Východ mimo NATO?

  Jeden z hlavních požadavků Ruska zní, aby se Ukrajina nepřipojila k NATO. Jak zní od státníků, takový krok přitom ani nebyl na pořadu dne. „Nestane se tak ani v nejbližších letech,“ uvedl německý kancléř Scholz. Moskva ale tvrdě prosazuje, aby se jednotky NATO stáhly i ze zemí bývalé východní Evropy, protože jim to bylo přislíbeno začátkem 90. let.

  Písemné garance Sověti ale nikdy nedostali, a tak se odkazují na ústní dohody. Německý týdeník Der Spiegel teď objevil diplomatickou depeši, ze které vyplývá, že Německo kdysi při debatě o svém sjednocení opravdu dalo jasně najevo, že by se NATO nemělo rozšiřovat na východ za Labe.

 • 6.„Mírové jednotky“

  Generální tajemník Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (7 zemí bývalého SSSR včetně Ruska a Běloruska) Stanislav Zas (57) prohlásil, že za určitých podmínek považuje za možné vyslat na východní Ukrajinu vlastní mírové jednotky.

  Humanitární pomoc Mezinárodního červeného kříže obyvatelům Horlivky, ovládané rebely. Humanitární pomoc Mezinárodního červeného kříže obyvatelům Horlivky, ovládané rebely. | Reuters

 • 7.Střelba a smrt

  Ukrajina hlásí porušení příměří ze strany povstalců, kteří zahájili palbu na dvě desítky osad. Dva ukrajinští vojáci zemřeli. Z útoků se ale obviňují obě strany. Podle mluvčího milicí samozvané Doněcké republiky vypálily ukrajinské síly za poslední den asi 600 dělostřeleckých a minometných granátů.

  Podle nedělního prohlášení ukrajinské armády za 24 hodin se odehrálo 136 incidentů, které mají na svědomí proruští povstalci, což je dvojnásobek ve srovnání s předchozím dnem.

  Rebelové, kteří pokračují v evakuaci obyvatel do Ruska, zase tvrdí, že ukrajinská agrese si vyžádala dva lidské životy. Pozorovatelé OBSE na východní Ukrajině v sobotu zaznamenali téměř 2000 případů porušení příměří. EU v této souvislosti vyjádřila znepokojení nad zesíleným úsilím o manipulování s informacemi, které mají posloužit jako falešné záminky pro ospravedlnění vojenské eskalace.

 • 8.Co Čína?

  Studená válka je dávno pryč. A NATO je produktem studené války,“ uvedl čínský ministr zahraničí Wang I (68) s tím, že Čína zastává postoj respektu k suverenitě, nezávislosti a územní celistvosti všech zemí. Ale podle odborníků, které oslovila agentura Reuters, by Peking Moskvu v případě invaze na Ukrajinu podpořil diplomaticky, možná i ekonomicky. Ale ne vojensky.

 • 9.Evropa bez plynu?

  Od pátku se v Mnichově konala třídenní bezpečnostní konference státníků. Už i zdrženlivější Německo se k situaci začalo vyjadřovat otevřeněji. „V Evropě znovu hrozí válka a hrozba rozhodně není zažehnaná,“ řekl německý kancléř Olaf Scholz (63).

  Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová (63) zase uklidňovala Evropany před hrozící energetickou krizí. „Mohu prohlásit, že v případě plného přerušení dodávek plynu z Ruska tuto zimu překonáme,“ řekla Leyenová.

  Fiala: Evropa krok od války

  To potvrdil i premiér Petr Fiala (57, ODS). „Jsme připraveni na všechny scénáře, ať už dojde třeba k přerušení energií, nebo by nastala nějaká uprchlická vlna,“ uvedl.

  Fiala následně v neděli pro ČT uvedl, že Evropa je krok od války. Ruská vojska jsou podle něj schopna útoku v jakýkoli okamžik. Vyzdvihl zcela jednotný postup spojenců. Domnívá se, že s tím ruský prezident Vladimir Putin nepočítal. Zdůraznil také připravenost západních zemí uvalit v případě agrese na Rusko sankce. 

  Video  Fiala varuje: Ukrajina není daleko... Všichni máme obavy z války v Evropě  - Youtube / ODS
  Video se připravuje ...

 • 10.Varování z USA

  Vše, co se děje na Ukrajině, včetně oznámení o prodloužení vojenských cvičení Ruska a Běloruska, naznačuje, že svět je na pokraji ruské invaze na Ukrajinu. Stanici CNN to dnes řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken, podle kterého nicméně stále existuje šance, že se válce podaří zabránit diplomatickou cestou.

  „Jak jsme popsali, zdá se, že se děje vše, co předchází skutečné invazi,“ řekl Blinken.

  Ministr uvedl, že Spojené státy jsou odhodlané do poslední chvíle využít všech možností, aby zjistily, zda diplomacie dokáže odradit ruského prezidenta Vladimira Putina od invaze.

  „Věříme, že prezident Putin učinil rozhodnutí, ale dokud se tanky skutečně nerozjedou a letadla neodstartují, využijeme každou příležitost a každou minutu, abychom zjistili, zda diplomacie může prezidenta Putina odradit od dalšího postupu,“ prohlásil Blinken. Dodal, že americký prezident Joe Biden je ochoten jednat se svým ruským protějškem v jakémkoli formátu, pokud to pomůže zabránit válce.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

zada ( 21. února 2022 14:40 )

- není on trochu do fialova))

zada ( 21. února 2022 14:39 )

a to řekl Koudelka a jeho čučkaři, že?!, zaručená zpráva profiltrovaná od několika zdrojů...no tak to jo

zada ( 21. února 2022 14:39 )

Amík dostal zvací dopis od Čaputky, slováci jsou v loji. Ale těch 80 tisíc milionů dolarů na opravu lětiště v Bratislavě co jim amíci za to dají, ty se asi čaputce hodí...ups slováci jsou taky "tydýti"....

zada ( 21. února 2022 14:37 )

včera Gates říkal, že přijde nová epidemi, nebude to corona ale úúúplně jiný virus, tak co by se Pitin namáh­la..­..vak­cína­ma co má jistě Gatšs už připravené nás zabije bez boje amícký Gates))

zada ( 21. února 2022 14:36 )

no taky Koudelka byl přítomen....tak to hned "propustil" z několika zdrojů do spřátelených novin..aby byl jenerálem...

Zobrazit celou diskusi