Úterý 3. října 2023
Svátek slaví Bohumil, zítra František
Polojasno, déšť 26°C

Bezos kupuje jachtu za neuvěřitelných 11 miliard! Padne kvůli ní historický skvost

Autor: sova - 
3. února 2022
05:00

Rotterdam částečně rozebere svůj ikonický most Koningshaven, mezi místními obyvateli známý jako „De Hef“, aby pod ním mohla proplout nová výletní jachta Jeffa Bezose, píše deník Rijnmond. To se nelíbí Rotterdamské historické společnosti, která poukázala na to, že město slíbilo, že po dokončení rekonstrukce mostu v roce 2017 už ho nikdy nebude demontovat. Superjachta nese prozatímní název Projekt Y721.

Bezosova chystaná loď v ceně 500 milionů dolarů (téměř 11 miliard korun) bude 127 metrů dlouhá a její součástí bude ještě jedna menší loď s vlastním heliportem.

Hlavní jachta totiž přistávací plochou nemůže disponovat kvůli třem gigantickým stěžňům. Těmi je výrobce Oceano proslulý a použil je už při stavbě předchozích lodí.

Podobné obří stěžně bude mít i Bezosova superjachta Podobné obří stěžně bude mít i Bezosova superjachta | reprofoto YouTube

Bývalý generální ředitel společnosti Amazon, její zakladatel a nejbohatší muž světa Jeff Bezos si u společnosti Oceano v Alblasserdamu objednal stavbu obří výletní jachty. Třístěžňová loď bude tak velká, že pod De Heffem neprojede, přestože most má světlou výšku 40 metrů. Stavitel lodí se proto obrátil na rotterdamský magistrát a požádal, aby byl most dočasně demontován. Společnosti Oceano a Bezos uhradí náklady.

Zdá se, že město je ochotno této žádosti vyhovět, což se nelíbí Tonu Wesselinkovi z Rotterdamské historické společnosti. „Zaměstnanost je důležitá, ale existují hranice toho, co můžete a smíte dělat s naším dědictvím,“ řekl Rijnmondu.

Je nepraktické dokončit loď jinde

Marcel Walravens, kontaktní osoba v rámci magistrátu v záležitostech týkajících se společnosti De Hef, sdělil vysílací stanici, že město souhlasilo s žádostí stavitele lodí z prostého pragmatického důvodu.

„Jde především o průjezd lodi s vysokými stěžni přes De Hef. Na mostě Koningenne můžeme stisknout tlačítko a most se otevře. To zde není možné, protože De Hef má maximální výšku. Jedinou alternativou je vyjmout prostřední část,“ řekl. Podle něj je nepraktické loď částečně dokončit, přesunout ji přes De Hef a pak ji dokončit někde jinde.

Podle Walravense město při vyhovění žádosti zohlednilo také ekonomický zájem regionu. „Z ekonomického hlediska a udržení zaměstnanosti považuje Rotterdam tento projekt za velmi důležitý,“ uvedl. „Kromě toho byl Rotterdam také vyhlášen námořním hlavním městem Evropy. Stavba lodí a činnost v tomto odvětví jsou proto důležitým pilířem města.“

Jachty společnosti Oceanco jsou luxusní. Jachty společnosti Oceanco jsou luxusní. | Profimedia

Slavný most je z roku 1878

Dodal, že město by na mostě nic neměnilo. Střední část bude po průjezdu lodí obnovena. Podle Walravense je slib města, že si s De Hefem už nebude zahrávat, také trochu nuancovanější. „Nikdy neříkej nikdy. Vnímám to tak, že prostředky, které máte, využíváte co nejefektivněji.

Město stále ještě řeší, kdy a jak přesně bude most demontován. „Podle toho, jak teď vypadají plány, příprava bude trvat asi týden. Na De Hefu je spousta kabelů, a jakmile odstraníte první z nich, přestane to fungovat. Po tomto týdnu odstraníme prostřední část a s trochou štěstí ji budeme mít o den později zpět. Poté bude trvat další týden, než se vše vrátí na své místo,“ vysvětlil Walravens Rijnmondu.

De Hef pochází z roku 1878. Během bombardování v roce 1940 byl silně poškozen a poté byl jednou z prvních budov ve městě, které byly obnoveny. V roce 1993 ztratil most svou funkci říčního přejezdu pro vlakovou dopravu mezi Bredou a Rotterdamem kvůli příjezdu tunelu Willemspoort. Město rychle zrušilo plán na demolici mostu kvůli prudkému odporu obyvatel města. Od té doby je most národní památkou.

Video  Nejdražší rozvody v historii: Kolik stojí, když miliardářům krachne manželství? 
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud