Sobota 21. května 2022
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno 22°C

Bohatí jsou ještě bohatší. Bezos, Musk a spol. během covidu zdvojnásobili majetky

Autor: ČTK - 
19. ledna 2022
05:00

Majetek nejbohatších lidí světa se za pandemie covidu-19 rozrostl, na druhou stranu se ale více lidí ocitlo v chudobě. Ve své zprávě o nerovnosti to dnes uvedla britská nevládní organizace Oxfam. Nízké příjmy těch nejchudších podle ní přispěly ke smrti 21 000 lidí denně. Majetek deseti nejbohatších lidí se od března 2020, tedy od začátku pandemie, více než zdvojnásobil.

Oxfam svou zprávu o nerovnosti vydává zpravidla před každoročním zasedáním Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu, aby přilákala pozornost ekonomických, obchodních a politických elit. Fórum v Davosu letos, stejně jako loni, kvůli pandemii nahradila alternativní akce Davos Agenda, která se koná pouze virtuálně. Na programu jsou diskuze o pravděpodobném budoucím vývoji pandemie, rovnosti v očkování a energetické transformaci.

„Letošní zpráva popisuje zcela nepřiměřené jevy,“ konstatoval šéf Oxfamu Danny Sriskandarajah. Za pandemie se téměř každý den objeví nový miliardář, zatímco 99 procent světové populace je na tom hůře kvůli uzávěrám, poklesu mezinárodního obchodu a slabší turistice. V důsledku toho spadlo do chudoby dalších 160 milionů lidí, dodal. „V hloubi našeho ekonomického systému je cosi chybně nastaveného,“ konstatoval Sriskandarajah.

Podle údajů časopisu Forbes, na které se charita odvolává, se mezi desítku nejbohatších lidí světa mimo jiné řadí Elon Musk, Jeff Bezos, Bernard Arnault a jeho rodina, Bill Gates, Mark Zuckerberg či Warren Buffett. Dohromady majetek desítky nejbohatších lidí loni vzrostl ze 700 miliard dolarů na 1,5 bilionu dolarů (32,1 bilionu Kč). Jsou však mezi nimi značné rozdíly - zatímco Muskův majetek vzrostl o více než 1000 procent, Gatesův o 30 procent.

Šéf organizace: Musíme změnit kurz

Zpráva Oxfamu vychází například i z údajů Světové banky (SB). Uvádí, že nedostatečný přístup ke zdravotní péči, hlad, násilí na základě pohlaví a klimatické změny přispívají k jednomu úmrtí každé čtyři sekundy. Za méně než 5,5 dolaru (méně než 120 Kč) žije o 160 milionů lidí více, než by tomu bylo bez dopadů pandemie. Světová banka používá 5,50 USD na den jako měřítko chudoby v zemích s vyššími středními příjmy.

Oxfam ve své poslední zprávě též poukazuje na to, že pandemie nutí rozvojové země snižovat sociální výdaje, protože jim narůstá státní dluh. Připomíná, že kvůli pandemii narůstá nerovnost mužů a žen. V současnosti pracuje o 13 milionů žen méně než v roce 2019 a více než dvaceti milionům dívek hrozí, že se nevrátí do školy. Nemoc covid-19 podle zprávy nejvíce zasáhla etnické menšiny, včetně Bangladéšanů ve Spojeném království nebo černošského obyvatelstva ve Spojených státech.

Světoví lídři mají podle šéfa Oxfamu jedinečnou šanci podpořit odvážnější ekonomické strategie a „změnit smrtící kurz, kterým se ubíráme“. Nový ekonomický přístup by podle něj měl zahrnovat progresivnější daňové režimy, které více zdaňují kapitál a bohatství. Příjmy by měly být vynaloženy na „kvalitní všeobecnou zdravotní péči a sociální ochranu pro všechny,“ říká Sriskandarajah. Oxfam rovněž požaduje, aby byla zrušena práva duševního vlastnictví na vakcíny proti covidu-19, což by umožnilo jejich širší výrobu a rychlejší distribuci.

Začátkem tohoto měsíce vyjádřil prezident Světové banky David Malpass obavy z prohlubující se globální nerovnosti. Uvedl, že dopad inflace a opatření k jejímu řešení pravděpodobně způsobí chudším zemím větší škody. „Vyhlídky slabších zemí jsou stále takové, že budou stále více zaostávat,“ řekl.

Video  Koronavirus: Mutace omikron  - Videohub
Video se připravuje ...

ceskarebelka ( 19. ledna 2022 10:10 )

Ale nemáte žádnou jistotu že si ho užijete. Kam se schováte? Pod zem, nad zem? Kam. I ten covid nebo jakákoliv jiná nemoc vás může dostat. A co pak? Co s tím majetkem?

Arany ( 19. ledna 2022 09:14 )

Však kvůli tomu ten všechen cirkus s covidem je, aby podvodníci nahrabali ještě víc než mají. Potom se kam přijdou tlemí do objektivu. Lidí už jste je prokoukli ty Havlovy kamarády?

fayet ( 19. ledna 2022 08:38 )

Z virtuálních peněz šířených formou globálního dluhu, swapů a vysokorychlostního obchodování se stal globální fetiš. Ekonomika je zahlcena spekulativním finančním kapitálem, který patří jednomu promile společnosti ve formě virtuálního dluhu, složeného úroku, systému bail-out, bankovních karet atd. Tato třída banksterů ovládla klasický produktivní kapitál pomocí finančního parazitického kapitálu napojeného na centrální banky. Jedno procento ukazuje korporátní moc nad střední třídou tím, že cyklicky ničí duševní hodnoty a reálný kapitál, který tato třída vydělá. Toto rituální pálení reálných peněz na fatální svatbě střední třídy a jednoho promile se jmenuje "finanční krize".

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa