Sobota 28. května 2022
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, déšť 21°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Za krajně pravicovou AfD chce na prezidenta kandidovat muž ze strany Merkelové. CDU zuří

Autor: ČTK - 
25. ledna 2022
21:36

Protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD) jako svého prezidentského kandidáta nominovala politika Křesťanskodemokratické unie (CDU) Maxe Otteho. CDU, která jakoukoli spolupráci s AfD odmítá, dnes Otteho zbavila práv člena strany a zahájila proces, jenž povede k jeho vyloučení. CDU a její sesterská Křesťanskosociální unie, stejně jako strany vládní koalice, už dříve pro druhé funkční období v prezidentském úřadu podpořily Franka-Waltera Steinmeiera.

„Nominaci AfD rád přijímám,“ řekl v úterý ekonom Otte, který stojí v čele ultrakonzervativního spolku WerteUnion. „Návrh považuji za velkou poctu,“ dodal a připomněl, že úřad prezidenta je nezávislý na politických stranách.

Spolek WerteUnion o sobě tvrdí, že sdružuje členy CDU/CSU, se stranou ho však oficiálně nic nespojuje. Otte v minulosti vyvolal kontroverze například až shovívavými výroky o vrahovi hesenského politika CDU Waltera Lübckeho.

Hanba, zní ze strany

Prezidenta v Německu volí Spolkové shromáždění, které tvoří 736 poslanců Spolkového sněmu a stejný počet zástupců spolkových zemí. Tento ústavní orgán, jenž se schází jen kvůli prezidentské volbě, bude o hlavě státu hlasovat v neděli 13. února. Ani Otte, ani kandidát strany Levice Gerhard Trabert šanci na zvolení nemají. Nicméně skutečnost, že AfD Otteho nominovala jako prezidentského kandidáta, je pro CDU, která po prohraných parlamentních volbách hledá svoji roli v opozici, nepříjemná, píše AP.

„Získat nominaci AfD na kandidáta na prezidenta, to není pocta, ale hanba,“ napsal na twitteru bývalý předseda CDU Armin Laschet. „Každý z křesťanských demokratů, kdo o tom jen uvažuje, poškozuje pověst Unie, porušuje její hodnoty a není pro něj v ní místo,“ uvedl také Laschet.

Předseda frakce CDU ve Spolkovém sněmu Ralph Brinkhaus připomněl, že kandidátem strany na post hlavy státu je současný prezident Steinmeier. „A kdo kandiduje proti našemu kandidátovi, pro toho už v naší straně není místo,“ řekl Brinkhaus.

Po jednání spolkového předsednictva CDU generální sekretář strany Paul Ziemiak označil Otteho kandidaturu za „závažný případ chování, které škodí straně a které vyžaduje okamžitou reakci“. Dodal, že Otte ignoroval nejen to, že se CDU jako strana dohodla, že podpoří Steinmeiera, ale „hlavně porušil zásadu, že CDU žádným způsobem nespolupracuje s AfD“.

Otte podle agentury DPA řekl, že dobrovolně z CDU nevystoupí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa