Středa 21. února 2024
Svátek slaví Lenka, zítra Petr
Oblačno, déšť 9°C

Cestu do oblíbeného horského střediska nepřežilo 22 lidí včetně dětí. Zemřeli v autech po sněhové bouři

Autor: ČTK, for - 
8. ledna 2022
20:41

Nejméně 22 lidí, včetně deseti dětí, zemřelo cestou do oblíbeného horského střediska na severu Pákistánu, kde napadlo nezvyklé množství sněhu. Lidé přes noc uvízli ve svých vozech kvůli sněhové bouři a teplota prudce klesla. Většina obětí zemřela na podchlazení, někteří zřejmě na otravu oxidem uhelnatým. Informovaly o tom agentury DPA a AP s odvoláním na pákistánské úřady.

Středisko Marrí leží 64 kilometrů severovýchodně od hlavního města Islámábád v nadmořské výšce 2300 metrů. Přes noc z pátku na sobotu a brzy ráno zde napadl více než metr sněhu, který uvěznil tisíce aut na silnicích. Teploty klesly na minus osm stupňů. Ve sněhu v počátku uvízla i těžká technika, která byla přivezená k odklízení sněhu, a úřady povolaly na pomoc polovojenské jednotky a speciální vojenskou horskou jednotku.

Mezi mrtvými jsou podle úřadů Pákistánci. Je mezi nimi i policista, který byl v horském městečku na dovolené s manželkou a šesti dětmi.

Do Marrí, které založili v 19. století Britové jako sanatorium pro své koloniální vojáky, vyrazily desetitisíce obyvatel hlavního města, aby si užily sněhu. Hotely se rychle zaplnily a tisícům turistů tak nezbylo než zůstat v autech. Videa sdílená na sociálních sítích ukazují celé rodiny, včetně dětí, jak leží mrtvé ve svých zasněžených vozech.

„Způsobila úmrtí nachlazení, nebo otrava oxidem uhelnatým?“ napsal na twitteru vedoucí oddělení infekčních nemocí na Marylandské univerzitě Faheem Yonus. „Oxid uhelnatý je bez zápachu, sníh mohl zablokovat výfuk a cestující mohli rychle zemřít poté, co se oxidem uhelnatým nadýchali,“ dodal. Úřady příčiny úmrtí neupřesnily.

V oblasti začalo hustě sněžit v úterý v noci. Meteorologové předpovídají prudké přívaly sněhu až do nedělního večera.

„Do Marrí se nahrnulo takové množství turistů poprvé za 15 až 20 let, což způsobilo velkou krizi,“ řekl ve videu pákistánský ministr vnitra. Pákistánský premiér Imran Chán vyjádřil šok nad „tragickou smrtí“ turistů.

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi