Neděle 28. května 2023
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Jasno 22°C

Strana Merkelové má nového šéfa. CDU si do čela zvolila „věčného konkurenta“ exkancléřky

Aktualizováno -
22. ledna 2022
12:40
Autor: ČTK - 
22. ledna 2022
12:20

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na dnešním digitálním sjezdu zvolila novým předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu dnešní volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, jež se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo. Merz nyní musí stranu sjednotit, vyvést CDU z vnitřní krize po loňské porážce v parlamentních volbách a najít nový směr, který strana po politickém odchodu své kancléřky Angely Merkelové hledá. To vše již Merz v projevu přislíbil.

„Pokud se budeme hádat a vysílat protichůdné signály, tak se nám to nepodaří,“ zdůraznil dnes Merz. „Pokud budeme otevření zajímavým diskuzím a pokud budeme jednotní, tak může být v naší porážce nový začátek,“ uvedl. V loňských zářijových parlamentních volbách skončila CDU spolu se svou sesterskou bavorskou Křesťansko-sociální unií (CSU) s 24,1 procenta hlasů druhá s nejhorším výsledkem v historii spolkové republiky. „To, co se loni stalo, to už se nesmí a nebude opakovat,“ řekl Merz.

Delegáti sjezdu se kvůli pandemii nemoci covid-19 k volbě nového předsedy sešli online. Z právních důvodů ale ještě delegáti musí svou elektronickou cestou zjištěnou vůli ještě vyjádřit korespondenčně, výsledek pak bude oznámen 31. ledna. Korespondenční potvrzení volby ale CDU považuje za formalitu.

Za stejnou formalitu bylo označováno i dnešní Merzovo zvolení, protože jeho konkurenti z vnitrostranického referenda, kterými byli zahraničněpolitický expert CDU Norbert Röttgen a někdejší šéf úřadu kancléřky Merkelové Helge Braun, na sjezdu nekandidovali. Média ale s napětím očekávala, jakou podporu mezi 1001 delegáty bude Merz mít. Podle výsledků, které oznámil generální tajemník strany Paul Ziemiak, hlasovalo 983 delegátů. Platných hlasů bylo 967, pro Merze jich bylo 915.

„Volbu přijímám,“ řekl po vyhlášení výsledku Merz, jenž neskrýval dojetí.

CDU má nyní podle Merze před sebou tři klíčové úkoly. „Musíme být silnou opozicí. Chceme vyhrát regionální volby ve spolkových zemích. A být jen opozicí nestačí, chceme také nabízet odpovědi a řešení,“ uvedl.

Merz zdůraznil, že CDU společně s CSU budou kontrolovat kancléře Olafa Scholze a jeho vládu, kterou vedle jeho sociálních demokratů (SPD) tvoří ještě Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP). Scholzovi v projevu mimo jiné vyčetl to, že podle něj nedostatečně bojuje s vysokou inflací a s růstem cen energií. „Lidé mají strach o své úspory, ale kancléř na jejich obavy nedal ještě žádnou odpověď,“ řekl nový předseda.

Merz se rovněž ostře vymezil proti politickému extremismu. „Strojíme proti každé formě radikalismu. A je jedno, zda je zprava, nebo zleva,“ řekl. Jako radikální strany unie CDU/CSU chápe postkomunistickou Levici a protiimigrační Alternativu pro Německo, která bývá označována jako populistická až krajně pravicová.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa