Středa 25. května 2022
Svátek slaví Viola, zítra Filip
Oblačno, déšť 19°C

Masivní výbuch sopky na Tonze překvapil i astronauty: Úchvatné snímky kouře z vesmíru

Autor: Mii, ČTK - 
22. ledna 2022
18:40

Podmořský výbuch sopky Tonga-Hunga-Ha'apai u souostroví Tonga v Tichém oceánu z minulého týdne byl natolik masivní, že jej spatřili i astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na fotografiích se jim podařilo zachytit, jak se kouř z vulkánu šířil po planetě. Snímky zveřejnil Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Fotografie pořídila astronautka Kayla Barronová, zatímco stanice putovala nad Novým Zélandem, 1920 kilometrů od sopky. Samotný vulkán se na snímcích nenachází, ale je viditelný ohromný oblak kouře, který vyprodukoval. ISS se tehdy nacházela 404 kilometrů nad Zemí.

Snímky z vesmíru, hlavně satelitní, byly v momentě výbuchu důležité, informovaly o tom, co se stalo. Sopka přerušila internetové vedení na Tonze, takže úřady nemohly v inkriminovaný moment upozornit na závažnost situace.

„Tohle byla jedna z nejmasivnějších explozí, kterých je tento vulkán schopen. Zvládne to zhruba každých tisíc let,“ popsal pro server The Conversation Shane Cronin, načež dodal, že sopka v aktivitě může pokračovat, a to i několik dalších let.

Kritická pomoc

Souostroví Tonga se mezitím v důsledku řádění živlu potýká s nedostatkem pitné vody. Úřady tak začnou stěhovat lidi z menších ostrůvků, kteří přišli o domovy, na hlavní ostrov Tongatapu.

Jak napsala agentura Reuters, mnoho lodí je poničených, takže doprava mezi ostrovy je složitá, domácí lety jsou zatím přerušeny. Kvůli poškozenému podmořskému kabelu je komunikace stále problematická a k dispozici je jen omezené spojení přes satelit a vysílačkami. Na ostrově Nomuka byla zřízena polní nemocnice, protože tamní kliniku smetly vlny.

Dnes byla na několik hodin zprovozněna služba mezinárodního převodu peněz, aby si lidé mohli nakoupit základní zboží.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa