Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 3°C

Vánoce „na suchu“? V obchodech dochází víno i šampaňské, nemá je kdo rozvážet

Autor: sova - 
28. listopadu 2021
21:43

V mnoha britských prodejnách potravin ve Velké Británii hrozí před Vánoci nedostatek alkoholických nápojů. Důvodem je přetrvávající nedostatek řidičů nákladních aut včetně kamionů. Pití tak nemá kdo rozvážet. Varování zaslala minulý týden britská Asociace pro obchod s vínem a lihovinami (WTSA) ministru dopravy Spojeného království Grantu Shappsovi. Prohlášení podepsalo 48 členů průmyslové asociace, včetně výrobce šampaňského a koňaku Moët Hennessy, vlastněného konglomerátem LVMH (LVMHF), a Laurent-Perrier. Píše to stanice BBC.

Jde o naléhavý problém pro naše podniky a je nezbytně nutné, aby vláda podnikla okamžité kroky ke zmírnění dopadů krize nedostatku řidičů před vánočním obdobím,“ píše se v dopise. Asociace žádá pomoc s přesunem nákladu z přístavů a ​​také pravidelnější informace od vlády o tom, jak rychle zajišťuje řidičské zkoušky a licence těžkých nákladních vozidel.

WTSA vyzvala také vládu, aby o jeden rok prodloužila dočasný vízový program, který řidičům ze zahraničí umožní dlouhodobě řešit jejich nedostatek na trhu. Tříměsíční program má vypršet 28. února příštího roku.

Některým firmám trvá dovoz až pětkrát déle

„Již teď jsme svědky velkých zpoždění v dodacích lhůtách vína a lihovin, což zvyšuje náklady a omezuje škálu produktů dostupných britským spotřebitelům,“ uvedl v prohlášení generální ředitel asociace Miles Beale.

V roce 2019 uvedlo 54 % dospělých v Anglii, že pije alkohol alespoň jednou týdně. Výzkum si tehdy nechal zpracovat britský parlament.

Asociace nápojového průmyslu uvedla, že některým jejím členům trvá dovoz vína a lihovin až pětkrát déle než před rokem. Zároveň dodala, že rostoucí náklady byly přeneseny na dovozce tím, že jejich speditéři musejí za nedostatkové řidiče zaplatit více.

Vláda zatím vykryla 5 procent potřebných řidičů

Vláda dosud vydala 5 tisíc dočasných víz pro řidiče ze zahraničí, ale britská Asociace silničních nákladních vozidel uvedla, že Británie potřebuje k uspokojení celkové poptávky dalších 100 000 řidičů.

Nedostatek řidičů kamionů způsobil počátkem tohoto roku palivovou krizi, kdy bylo mnoho čerpacích stanic uzavřeno a dlouhé fronty se tvořily u těch, které měly to štěstí a pohonné hmoty se k nim dostaly. V září byla vláda Spojeného království donucena povolat do akce armádní tankery, aby vyplnily mezery v dodávkách paliva.

Supermarkety se také už měsíce potýkají s potížemi, aby udržely své regály plně zásobené uprostřed krize dodavatelského řetězce způsobené pandemií a nedostatkem pracovníků. Ten je zčásti zapříčiněn odchodem země z Evropské unie.

zapravdu ( 29. listopadu 2021 11:01 )

Vánoce jsou o chlastu ???.. Inu, v dnešní kapitalistické době hlavně o tom, co nese prachy a to alkohol umí...
Kouření škodí zdraví a téměř všude se proti němu plamenně horuje a bojuje...alkohol je větší svinstvo, ale všude nás bombardují reklamy na něj... zvláštní doba...hlavně pokrytecká

frantacizek ( 29. listopadu 2021 10:07 )

přije´dte ku nam na Velkú Moravu pro víno, my dealujem 365dní v roce Brexit nebrexit, ten britský trh s klidem převezmem.. tento rok je také, že pak budete jezdit furt

ctenar09 ( 28. listopadu 2021 22:16 )

Chtěli jste brexit ! Máte ho mít ! A navíc tam máte "kvalifikované" síly z Arábie, tož je využijte

Zobrazit celou diskusi
Další videa