Čtvrtek 2. prosince 2021
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Oblačno, déšť se sněhem 4°C

Kojící poslankyně dostala zákaz od Sněmovny. „Matky slyšet nechtějí,“ čílí se

Autor: ČTK, mav - 
24. listopadu 2021
22:15

Britská labouristická poslankyně Stella Creasyová obdržela e-mail, který ji informoval, že na zasedání parlamentu nemůže brát své tříměsíční mimino. Kauza nyní v zemi vyvolává debatu o tom, jak skloubit práci a mateřství. Několik britských politiků požaduje kvůli tomu změnu pravidel Dolní sněmovny.

Creasyová e-mail od parlamentní administrativy zveřejnila na twitteru. „Jak se zdá, parlament sepsal pravidlo, které znamená, že nemohu své hodné, tříměsíční, spící mimino vzít do Sněmovny (mimochodem, o rouškách pořád žádné pravidlo není,“ komentovala. „Matky zjevně vidět a slyšet nechtějí.“

Informaci, že si do parlamentu nemůže vzít své dítě, obdržela poté, co v úterý přišla na zasedání s miminem. Televizi BBC sdělila, že si syna Pipa, kterého stále kojí, brala do Dolní sněmovny pravidelně a předtím i dceru. Nyní ale byla informována, že se pravidla v září změnila. Podle aktualizovaných předpisů by si poslanci na zasedání děti brát neměli.

Creasyová ale tvrdí, že toto pravidlo podrývá snahy vytvořit v politice příznivější prostředí pro matky. „Existují překážky k zapojení matek do politiky, a já si myslím, že to poškozuje naši politickou debatu,“ řekla.

Konzervativní místopředseda vlády Dominic Raab sdělil, že má pro Creasyovou velké pochopení, ale dodal, že o věci má rozhodovat Dolní sněmovna. Je podle něj na politicích, aby zajistili, že „se naše profese dostane do moderního světa“, aby rodiče mohli skloubit práci s rodinou.

Premiér Boris Johnson přes mluvčího vzkázal, že chce vidět další kroky k tomu, aby byl parlament vstřícný k rodinám. Dodal nicméně, že jakákoliv změna pravidel je věcí Dolní sněmovny.

Předseda sněmovny Lindsay Hoyle požádal příslušný výbor, aby pravidla přezkoumal, což Creasyová uvítala. Hoyle poznamenal, že je velmi důležité, aby se rodiče mohli plně zapojit do práce Dolní sněmovny, proto tam také jsou jesle. „Pravidla je potřeba vnímat v kontextu, mění se s dobou,“ uvedl Hoyle. Záležitostí se tak bude zabývat výbor Dolní sněmovny, který vydává doporučení k procedurálním záležitostem.

Ruší méně než poslanci

Mluvčí lídra opozičních labouristů Keira Starmera uvedl, že by nebylo vhodné se k věci vyjadřovat, dokud záležitost neposoudí výbor. Poslankyně za zelené Caroline Lucasová zákaz miminek v parlamentu označila za absurdní. Poznamenala přitom, že nemluvňata vyrušují mnohem méně než někteří hýkající poslanci.

Stávající systém podle Creasyové nevychází vstříc těm, kdo nejsou „muži určitého věku a z určitého prostředí“. „Nemám záskok za mateřskou, nemám na to zaměstnanecká práva,“ poznamenala.

Zatímco poslankyně mají nárok na placenou mateřskou dovolenou po dobu šesti měsíců a hlasování v zastoupení, některé uvedly, že je obtížné získat finanční prostředky na adekvátní záskok. Poslankyně i poslanci musejí být ve Westminsteru, tedy v budově parlamentu, fyzicky přítomni, aby mohli zastupovat názory svých voličů například během rozprav v Dolní sněmovně.

„Často jsou zaměstnavatelé a lidé, co bývají nejtvrdší k těhotným ženám, zase ženy,“ uvedla Creasyová nedávno v rozhovoru pro Guardian. „Je to smutné, když neexistuje sesterská solidarita, jakou byste očekávali.“

Bývalá poslankyně za liberální demokraty Jo Swinsonová se v roce 2018 stala první poslankyní, která při rozpravě v Dolní sněmovně chovala své dítě. Téhož roku se novozélandská premiérka Jacinda Ardernová stala podle médií první světovou lídryní, která si vzala své dítě na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Video Vondráček ve Sněmovně ukazoval prostředník. Babišův muž to měl za legraci - PSP ČR

viIda696 ( 24. listopadu 2021 23:49 )

Pitici=politici

viIda696 ( 24. listopadu 2021 23:48 )

Já jsem hodně volnomyšlenkářský, ale nedovedu si představit, že by si žena, nebo muž bral do práce mimino. Pokud si pitici myslí, že to lze, pak budou čelit snahám prosadit si totéž kdekoli jinde. A neobstojí žádné argumenty. Rodiče si musí vybrat. Buď kariéra, nebo rodina.

Zobrazit celou diskusi
Další videa