Středa 19. ledna 2022
Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Oblačno 2°C

Přeruší Lukašenko dodávky plynu do Evropy? Putin připustil: Nařídit to může

Autor: ČTK - 
13. listopadu 2021
16:25

Bělorusko s Ruskem nekonzultovalo případné přerušení dodávek ruského zemního plynu do Evropy. Řekl to dnes prezident Vladimir Putin v rozhovoru s ruskou státní televizí. Zároveň připustil, že běloruský prezident Alexandr Lukašenko může přerušení dodávek teoreticky nařídit. Takový krok by nicméně podle Putina mohl narušit vztahy mezi Minskem a Moskvou. Evropská komise v pátek uvedla, že pokud Lukašenko splní své hrozby, ještě více to poškodí dodavatele plynu.

Lukašenko ve čtvrtek pohrozil odvetnými opatřeními proti jakýmkoli novým sankcím Evropské unie vůči Minsku v souvislosti s patovou situací s migranty na na vnější hranici EU. Naznačil, že by mohl zastavit tranzit plynu a dalšího zboží přes Bělorusko.

Varování běloruského prezidenta na krátkou dobu zvedlo ceny plynu k okamžitému dodání v Evropě. Ta získává přibližně třetinu dodávek této suroviny z Ruska, mimo jiné prostřednictvím plynovodu Jamal, který vede přes Bělorusko do Polska a Německa. Běloruský úsek tohoto plynovodu vlastní ruský státní plynárenský monopol Gazprom.

„Nedávno jsem s (Lukašenkem) dvakrát mluvil a on se mi o tom ani jednou nezmínil, ani to nenaznačil,“ řekl Putin, který se k otázce možného přerušení dodávek poprvé vyjádřil veřejně.

Video V Bělorusku začal pokus o největší vstup migrantů do Polska - Twitter polského ministerstva obrany, Twitter polského ministerstva pověřeného koordinováním polských tajných služeb

Putin: Lukašenko by mohl nařídit přerušení

„Samozřejmě, teoreticky by Lukašenko jako prezident tranzitní země mohl nařídit přerušení našich dodávek (plynu) do Evropy. To by však znamenalo porušení naší smlouvy o tranzitu plynu a já doufám, že se to nestane,“ dodal ruský prezident.

Pokud by Bělorusko skutečně přerušilo dodávky, způsobilo by to podle Putina „velké škody“ evropskému energetickému sektoru. „A nepomohlo by to rozvoji našich vztahů s Běloruskem jako tranzitní zemí,“ dodal. „Pokud to nepronesl v afektu ve vyhrocené situaci, proberu to s ním,“ ujistil ruský prezident.

Manipuluje Rusko s cenou plynu?

Ceny plynu letos výrazně vzrostly kvůli řadě faktorů, jako jsou nízké zásoby a zvýšená poptávka související s hospodářským oživením po uvolnění koronavirových omezení. Objevila se rovněž obvinění, že Rusko manipuluje s cenou plynu, aby dosáhlo rychlého spuštění provozu plynovodu Nord Stream 2. Rusko však zodpovědnost za růst cen odmítá.

Rusko, které tento týden začalo zvyšovat dodávky, aby před zimní topnou sezonou doplnilo své evropské zásoby, uvedlo, že další dodávky by mohly přijít, jakmile Nord Stream 2 dostane od Německa zelenou.

Nord Stream 2 je dalším ruským plynovodem, který má obejít tranzitní země, zejména Ukrajinu, která se v minulosti dostala do sporu s Moskvou o ceny plynu. Kreml plynovod označuje za „čistě komerční projekt“ a odmítá, že by za ním jakkoli stála politika. Německo má na certifikaci plynovodu čas do začátku ledna.

Video Šéf Bohemia Energy Písařík se omlouval na tiskovce zákazníkům: Emoce a slova o pohřbu - Blesk Zprávy

dynaty ( 14. listopadu 2021 12:45 )

s těmi letadly to není tak jednoduché - bohužel,pokud to vydírání je, tak je oboustranné, sankce EU se dají brát také jako vydírání

PuIkin1 ( 14. listopadu 2021 09:31 )

Má to jednu vadu na kráse. Kdyby chránili opravdu jen svou státnost. Naložili by je do letadla hned na letišti a šupem zpět. Bylo by to jistě snazší i levnější, než manévry na hranicích. Ostatně oni sami prohlásili, že ti lidé chtějí do EU a oni jim to s radostí umožní. To už je otevřená provokace, protože Lukaše ko nepochybně o problémech s migranty v EU ví. Zvolil taktiku vydírání. Měl možnost zvolit taktiku vstřícnosti a EU, od které chce zrušení sankcí mohl pomoci jiným přístupem. On zvolil konfrontaci a nejspíš ji bude mít.

dynaty ( 14. listopadu 2021 07:22 )

v pohodě, rozumím, já bych je přes hranice nepustila a to v žádném případě, bylo to jejich rozhodnutí ať si nesou následky a toto už je stěhování národů a já nevěřím na nějakou multikulturu nikdy to nefungovalo a v masovém měřítku to fungovat nebude, podívej se do historie a Lukašenko i Putin dělají to co je pro jejich zemi nejlepší můžeš to schvalovat nebo odsuzovat, ale je to tak, chrání si svoji státnost

PuIkin1 ( 13. listopadu 2021 18:55 )

Promiň ten román, ale snažím se být srozumitelný.

PuIkin1 ( 13. listopadu 2021 18:54 )

Dobře, tak jinak. Jak bys řešil situaci na polské hranici jako polský politik? Osobně v tom vidím velký problém. Polákům nakonec nezbude nic jiného, než sem ty lidi pustit. A přes to, že v jejich jednání velkou vstřícnost nevidím, a je to tak dobře, budou mít jen dvě možnosti. Buď ty lidi postřílet, nebo je pustit do EU. Máš v rukávu jinou variantu? Lukašenko nepřipustí, aby se do Běloruska vrátili. Uvědom si, že je to diktátor, který neváhá nechat střílet do vlastních, natož do lidí, které hodlal použít jen jako zbraň proti EU. Tohle už nemá se vstřícností EU nic společného. Udělal to právě proto, protože ten problém s migranty v EU vidí a také vidí, že EU už zdaleka tak vstřícná není. Ví, že je tady nechceme, tak toho využil a postavil nás do svízelné situace. Ví, že vyhraje. První kolo zcela jistě. Putin je velmi chytrý stratég a vyčkává, jak situace dopadne. Ale není hloupý. Klidně hodí Lukašenka přes palubu, pokud vytuší, že mu přerůstá ořes hlavu. Co jiného by byl jeho náznak toho, že pokud Lukašenko zavře plyn, neprospěje to Běloruským vztahům s Moskvou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa