Neděle 5. prosince 2021
Svátek slaví Jitka, zítra Mikuláš
Zataženo, déšť se sněhem 2°C

Další převrat v Súdánu: Vojáci zadrželi většinu ministrů, premiér v domácím vězení

Aktualizováno -
25. října 2021
12:41
Autor: ČTK - 
25. října 2021
07:45

Vojáci dnes v Súdánu zadrželi většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků a premiéra Abdalláha Hamduka převezli na neznámé místo. S odvoláním na súdánskou televizi a ministerstvo informací o tom informovala agentura Reuters, která dění v africké zemi označila za zjevný pokus o převrat. Agentura AFP informovala, že ulice hlavního města Chartúmu zablokovali demonstranti. Podle ministerstva informací nedaleko vojenského velitelství v hlavním městě propukla střelba. Sdružení lékařů informovalo o nejméně 12 zraněných. Armáda události dosud nekomentovala. Hluboké znepokojení nad situací v Súdánu vyjádřily Spojené státy, Evropská unie a Liga arabských států.

Súdánské ministerstvo informací sdělilo, že vojáci zadrželi většinu ministrů a civilní představitele suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi, který je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti. Později ministerstvo uvedlo, že premiér byl převezen na neznámé místo poté, co odmítl vydat prohlášení, v němž by převrat podpořil. Předtím Hamduka podle sdělení resortu vojáci drželi v domácím vězení. Premiér vyzval Súdánce, aby se pokusu o puč pokojně postavili a aby „hájili svou revoluci“. Podle prohlášení ministerstva informací armáda také obsadila hlavní sídla súdánské televize a rozhlasu v druhém největším městě Umdurmánu nedaleko Chartúmu a zadržela jejich zaměstnance. Ministerstvo vyzvalo k okamžitému propuštění zadržených a pokus o převrat odsoudilo.

Zvláštní zmocněnec USA Jeffrey Feltman uvedl, že Spojené státy jsou hluboce znepokojeny zprávami o vojenském převratu v Súdánu. Na oficiálním twitterovém účtu varoval, že vojenský převrat by odporoval súdánské ústavní deklaraci a ohrozil dodávky americké pomoci Súdánu.

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell uvedl, že patrný vojenský puč v Súdánu sleduje s velkým znepokojením. „S největší obavou sledujeme probíhající události v Súdánu. EU vyzývá všechny zúčastněné strany a regionální partnery, aby znovu nastartovali proces přechodu,“ uvedl.

Hluboké znepokojení nad vývojem v Súdánu vyjádřila také Liga arabských států. Její generální tajemník Ahmad Abúl Ghajt v prohlášení vyzval všechny zúčastněné strany, aby respektovaly přechodnou dohodu o sdílení moci, která byla uzavřena v roce 2019 po svržení bývalého autokratického prezidenta Umara Bašíra.

Súdánské profesní sdružení, organizace zastřešující několik odborových svazů, vyzvalo občany, aby vyšli do ulic, postavili barikády, zahájili stávku, a protestovali tak proti armádnímu převratu. Stejná organizace, která je zároveň hlavním prodemokratickým hnutím v zemi, také podle agentury AP informovala, že po celém Súdánu dochází k výpadkům mobilního signálu a internetu. K protestu proti pokusu o vojenský puč vyzvala i největší súdánská strana Umma. Podle agentury Reuters se v ulicích hlavního města rozmístily vojenské a bezpečnostní síly, které se snaží omezit pohyb civilistů. Mezinárodní letiště v Chartúmu přerušilo svůj provoz.

Ministerstvo informací později uvedlo, že se střílí na demonstranty nedaleko vojenského velitelství v Chartúmu. Dříve přitom informovalo, že do ulic vyšly desetitisíce lidí, kteří s pučem nesouhlasí. Sdružení lékařů uvedlo, že při střetech s bezpečnostními složkami utrpělo nejméně 12 lidí zranění.

V Súdánu narůstalo napětí od doby, kdy v září úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Bašíra. Pokus o puč vyvolal vzájemné obviňování armádních a civilních skupin, které mají po sesazení Umara Bašíra v roce 2019 během přechodného období společně vést zemi. V posledních dnech vyšly do ulic oba tábory, tedy jak zastánci civilní vlády, tak příznivci armádního vedení.

Bašír byl sesazen armádou při masových protivládních demonstracích v roce 2019. Od té doby zemi řídí přechodná vláda, která je složená z vojáků a civilistů a čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům.

Skrhola ( 25. října 2021 13:48 )

V Africe prej byla zase stržena jedna vláda, utrhla se pod něma větev

janprorok ( 25. října 2021 12:41 )

co bych dal za takový převrat u nás a určitě bych nebyl sám

bergen ( 25. října 2021 08:35 )

To bude zase důvod,aby spousta sudánských muslimských primitivů táhla do Evropy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa