Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Hrozí utracení tisíců vepřů: 800 řezníkům z ciziny nabídnou Britové půlroční víza

Autor: ČTK - 
14. října 2021
20:45

Británie nabídne šestiměsíční pracovní víza pro 800 řezníků ze zahraničí, aby zabránila tomu, že bude nutné vepře utrácet ve velkém. Země se potýká s nedostatkem pracovníků v určitých profesích i s komplikacemi v dodavatelských řetězcích.

Agentura Reuters napsala, že britští zemědělci tvrdí, že kombinace dopadů brexitu a pandemie covidu-19 vedla k exodu východoevropských pracovníků z jatek a od zpracovatelů masa. Zůstává jim tak nějakých 120.000 vepřů, které nemá kdo porazit.

„Povolíme řezníkům na jatkách a lidem pracujícím při zpracování vepřového přijít sem na omezenou dobu nejvýše šesti měsíců na základě programu pro sezónní pracovníky,“ řekl dnes ministr životního prostředí George Eustice.

„To nám pomůže vyřešit náš nynější problém, kdy se prasata nahromadila na farmách,“ dodal. Tvrdí, že brexit není hlavní příčinou toho, že v Británii chybí pracovní síla.

„V produkci vepřového i dalších částech potravinářského průmyslu ubylo mnoho pracovníků, protože mnoho občanů Evropské unie odešlo během pandemie, to nemá nic společného s brexitem,“ řekl Eustice. „Měli právo tu zůstat, ale mnoho z nich se rozhodlo odejít a být s rodinou během těžkých časů pandemie,“ uvedl.

Kromě nedostatku pracovních sil v potravinářském sektoru v Británii chybí i řádově desetitisíce řidičů nákladních aut. V uplynulých týdnech kvůli tomu musely zavřít nebo omezit provoz některé čerpací stanice v zemi, pohonné hmoty na ně neměl kdo dovézt.

Vláda Borise Johnsona už oznámila plány vydat dočasná víza pro 5000 řidičů kamionů a 5500 pracovníků v drůbežářském průmyslu. Kabinet ovšem chce, aby firmy investovaly do britských zaměstnanců a nespoléhaly se na levnou pracovní sílu ze zahraničí.

Video Angličané nenávidí buzeraci, říká o masivním rozvolnění Čech žijící v Londýně. A co nemocnice? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa