Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 11°C

Zdravotní sestry vám pošleme za vakcíny, nabídli Filipínci výměnu Britům a Němcům

Autor: Darina Jíchová - 
24. února 2021
20:27

Filipínci se snaží získat vakcíny proti koronaviru, šli až tak daleko, že nabídli státům jako Německo nebo Británie, že k nim vyšlou tisíce svých zdravotních sester a dalších zdravotníků výměnou za očkování. Britské ministerstvo zdravotnictví okamžitě na nabídku filipínské vlády reagovalo s tím, že nemá zájem, uvedla stanice CNN.

Britové vzkázali, že jejich prioritou je momentálně vakcinace domácího obyvatelstva, nicméně ujistili, že jakýkoliv přebytek vakcín budou v budoucnu sdílet s ostatními státy. Filipíny se svými 106 miliony obyvatel přitom patří mezi nejhůře zasažené asijské státy, od počátku pandemie se zde nakazilo již 566 tisíc osob, přes 12 tisíc lidí nákaze podlehlo. Počty nakažených sice stoupají, tamní vláda ale rozvolnila některé restrikce.

Koronavirus na Filipínách: Simulace očkování Koronavirus na Filipínách: Simulace očkování | Reuters

Filipínci dokonce přistoupili k rozesílání zdravotní pomoci do zahraničí, zvláště pak zdravotnického personálu. Alice Visperasová, ředitelka oddělení mezinárodní spolupráce při ministerstvu zahraniční, vysvětlila, že Filipíny otevřely hranice pro své zdravotníky výměnou za vakcíny. Hlavním záměrem bylo jako první oočkovat právě vyslané zdravotníky. 

Britové o výměnu zájem nemají

V zahraničí pracují miliony Filipínců, kteří tak částečně živí filipínskou ekonomiku. Kvůli koronaviru a s ním spojeným opatřením se muselo mnoho z nich vrátit domů, filipínská vláda zákaz vycestování pro osoby pracující v zahraničí plánuje zrušit v další vlně rozvolňování. V Británii pracuje asi 30 tisíc filipínských zdravotníků, to je o 11 tisíc více než loni. Britské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že víc jich není potřeba a že rozhodně nehodlá „handlovat“ sestry za vakcíny.

„Nemáme zatím v plánu přistoupit na návrh Filipín,“ citovala britského premiéra Borise Johnsona mluvčí ministerstva zdravotnictví. Potvrdila ale, že v druhé polovině roku, až budou v Británii všichni oočkovaní, země je připravená s ostatními státy sdílet zbytek vakcín. „Ano, zavázali jsme se tím, že přebytek vakcín poskytne ostatním státům,“ zopakovala mluvčí ministerstva.

Filipínci dostali vakcínu od Číny

Filipínci usilují o získání 148 milionů dávek očkování pro 106 milionů obyvatel, Británie si přitom objednala 400 milionů dávek, to je šestkrát více, než kolik má obyvatel. Zatímco Británie, potažmo Německo, už dávno začaly s vakcinací obyvatelstva, na Filipínách se zatím neočkuje. První vakcíny, darované Čínou, by měly dorazit tento týden.

Německo zatím na nabídku filipínské vlády nereagovalo.

Video Šéfka SÚKLu vyvrací mýty o Sputniku. Jak nadějné jsou další vakcíny? - Markéta Volfová, Lukáš Červený

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa