Středa 20. října 2021
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Polojasno 19°C

Diktátor KLDR Kim se opřel do USA: Slova o válce i odstrašování

Autor: ČTK - 
12. října 2021
08:03

Spojené státy jsou vážnou příčinou nestability na Korejském poloostrově, řekl dnes ve státní televizi KCNA severokorejský vůdce Kim Čong-un. Pchjongjang podle něj vyvíjí nové zbraně, aby se dokázal bránit USA i vojenským ambicím Jižní Koreje. KLDR v posledních týdnech otestovala za hlasité mezinárodní kritiky několik nových zbraní.

Severokorejský vůdce prohlásil, že cílem KLDR není začít válku, ale „zvýšit válečné odstrašování v zájmu ochrany národní suverenity“. Svoje poznámky pronesl na obranné konferenci, na níž byla mimo jiné vystavena mezikontinentální balistická střela Hwasong-16. Ta je dosud největší, jakou KLDR vyvinula, zatím však ještě nebyla otestována.

Severní a Jižní Korea se v posledních týdnech ocitly ve stále se stupňujících závodech ve zbrojení, oba státy otestovaly pokročilé střely krátkého doletu a další zbraně.

Rakety a stíhačky

Soul nedávno vyzkoušel svou první balistickou střelu odpalovanou z ponorky, plánuje stavbu letadlových lodí a nakoupil od USA pokročilé stíhačky F-35.

Pchjongjang zase nadále pokračuje s rozvojem svého raketového programu. Podle některých pozorovatelů také rozšiřuje svůj hlavní jaderný reaktor, který využívá pro výrobu plutonia do atomových zbraní.

Spojené státy oznámily, že jsou kdykoliv připraveny zahájit se Severní Koreou diplomatická jednání, jejich cílem by bylo snížit napětí ve vzájemných vztazích. Pchjongjang nicméně odvětil, že nemá zájem, dokud budou USA pokračovat v sankcích a vojenských aktivitách s Jižní Koreou.

„Neomezené a nebezpečné“ snahy o posílení jihokorejské armády pak podle Kim Čong-una „ničí vojenskou rovnováhu na Korejském poloostrově a zvyšují vojenskou nestabilitu a nebezpečí“. „Pod absurdní záminkou zastavení našich hrozeb Jižní Korea otevřeně několikrát vyjádřila touhu získat nad námi vojensky navrch,“ dodal severokorejský lídr.

Video Nejstarší veterán Korejské války Antonín Malach (92): Kim Ir Sem měl smysl pro humor - Markéta Malá

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa