Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Chorvatští policisté násilím vytlačili migranty do Bosny. Ministr: Zneužití pravomocí

Autor: ČTK, sova - 
8. října 2021
19:50

Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović potvrdil, že chorvatští policisté násilně vytlačovali migranty přes hranici zpět do Bosny, jak o tom nedávno informovala evropská média. Uvedla to v pátek agentura Reuters. Božinović slíbil tyto informace prošetřit hned poté, co jej k tomu vyzvala Evropská komise.

Policejní ředitel okamžitě vytvořil expertní tým, který intenzivně pracoval. Nakolik vím, dospěli k závěru, že se policisté účastnili (tohoto incidentu),“ citovala chorvatská tisková agentura Hinae Božinoviče, který se v Lucemburku účastní zasedání ministrů vnitra Evropské unie. Božinović předpokládá, že šlo o individuální zneužití pravomoci několika policisty. Očekává také, že mu policejní ředitel brzy sdělí další podrobnosti.

Evropská komise ve čtvrtek vyzvala Řecko a Chorvatsko, aby okamžitě zahájily vyšetřování a zjistily, zda na jejich hranicích dochází k nelegálnímu vytlačování migrantů. O případech informovala německá stanice ARD i magazín Der Spiegel. Eurokomisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová označila zprávy za „šokující“.

Ministr: Policie veškerá obvinění řádně vyšetří

Německá média přinesla na základě videozáznamů informace o tom, že chorvatská policie nejméně v 11 případech vytlačovala migranty zpět přes hranice do Bosny. Řecká pobřežní stráž zase podle nich utečence silou nutila k plavbě zpět od řeckých břehů.

Komise je zásadně proti praktikám vytlačování a opakovaně zdůrazňovala, že takový postup je nelegální a že národní úřady mají povinnost vyšetřit jakákoli obvinění,“ uvedl mluvčí unijního exekutivního orgánu. Eurokomisařka Johanssonová podotkla, že důkazy v uvedených reportážích jí připadají důvěryhodné, a chce proto o této věci hovořit s ministry vnitra Řecka a Chorvatska.

Nelegální migranti na chorvatsko-bosenské hranici (29. 9. 2021) Nelegální migranti na chorvatsko-bosenské hranici (29. 9. 2021) | Reuters

Řecko ještě ve čtvrtek obvinění odmítlo. Božinović naproti tomu slíbil, že policie veškerá obvinění řádně vyšetří.

V případě Řecka se zprávy o tom, že jeho pobřežní stráž zahání migranty zpět od hranic do tureckých vod, objevují opakovaně. Nevládní organizace tvrdí, že zdokumentovaly stovky takových případů. Podle mezinárodního práva mají mít migranti možnost požádat o azyl.

Články odjinud