Pondělí 5. června 2023
Svátek slaví Dobroslav, zítra Norbert
Oblačno, déšť 21°C

Reportéra (†38) nepřijaly dvě nemocnice, ve Venezuele zemřel. „Nemůžu dýchat,“ psal kamarádovi

Autor: ČTK - 
1. října 2021
21:09

Ve venezuelské metropoli zemřel ve čtvrtek novinář Ángel Rafael Cerdeňo poté, co ho nepřijaly dvě nemocnice a třetí ho poslala domů, aniž by zjistila, co mu je. Osmatřicetiletý Cerdeňo pracoval jako zpravodaj španělské televize Telecinco a lékařskou pomoc hledal, protože měl vážné problémy s dýcháním, informovala o tom španělská média. Příčina úmrtí není známá.

„Nebyl úspěšný ve dvou nemocnicích, kde mu řekli, že nemají ani lékaře,“ řekla internetovému deníku El Espaňol Cerdeňova kolegyně, novinářka Esther Yáňezová. „Ve státních nemocnicích ve Venezuele nemají skoro nic. Ani vodu, povlečení, léky a ani lékaře. V soukromých ano, ale ty jsou velmi drahé a jen sotva dvě procenta populace si je může dovolit,“ dodala.

Venezuelský novinář, po němž zůstala manželka Viviana a tři malé děti, nakonec našel nemocnici, kde ho přijali. „Řekli mu ale, že neví, co mu je, a poslali ho domů, aby odpočíval a bral amoxicilin,“ popsala médiím Yáňezová. Toto antibiotikum je podle ní jeden z mála léků dostupných ve venezuelských lékárnách. Lékaři podle ní v caracaské univerzitní nemocnici slíbili, že ho za pár dnů vyšetří.

„Nemohl jsem dýchat, myslel jsem, že umřu. A tak jsem obcházel další nemocnice, než jsem se dostal na univerzitní kliniku, kde mě ošetřili v nelidských podmínkách,“ napsal krátce přes smrtí novinář svému příteli. „Pacienti s covidem a bez covidu tam leží ve stejném pokoji,“ popsal dál podmínky v caracaských nemocnicích. „Zdravotnictví ve Venezuele kolabuje. Ale jedna věc je o tom dělat reportáž a druhá to zažít na vlastní kůži,“ uvedl Cerdeňo.

krapotkin ( 1. října 2021 23:45 )

Ostatní nemocné přijímali, nebo je taky odmítali ?

offline ( 1. října 2021 21:19 )

3 děti je o 2 až tři více, než je pro planetu únosné.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa