Čtvrtek 21. října 2021
Svátek slaví Brigita, zítra Sabina
Polojasno 19°C

Starosta městečka zrušil přechody, nechal je jen u zastávek a školky. Obyvatel se nezeptal

Autor: ČTK - 
24. září 2021
16:24

Starosta polského městečka, zvaného Miasteczko Ślonskie, zrušil na jediném sídlišti přechody pro chodce, aniž by se zeptal na názor sedmi tisícovek místních obyvatel.

„Na sídlišti jsme zlikvidovali pět přechodů pro chodce v reakci na nesmyslné předpisy, které dávají chodcům přednost před vozidly,“ ohlásil starosta Michal Skrzydlo podle televize TVN 24. Na rozdíl od obyvatel konzultoval celou věc s policií, která uhájila alespoň tři z původně osmi přechodů, a to u autobusových zastávek a mateřské školky.

Starosta tvrdí, že přechody stejně vedly „odnikud nikam“ a že jejich zrušení je součástí promyšlené reorganizace dopravy. Všechny ulice se změnily v jednosměrné, a tím na sídlišti přibylo vzácných parkovacích míst. Připustil, že s obyvateli se o změnách nebavil, protože „kde jsou dva Poláci, tam jsou tři názory“.

Někteří obyvatelé si reportérovi TVN 24 stěžovali na zrušení přechodů a na parkování aut na chodnících. Jiní si rozhodnutí pochvalovali a tvrdili, že chodci stejně přecházejí ulici tam, kde je napadne, ale bez přechodů si musí počínat opatrněji. Zavedení jednosměrných ulic a omezení rychlosti na 30 kilometrů přispělo ke zpomalení dopravy a tedy zvýšení bezpečnosti.

Starosta: Zrušení přechodů je ekologičtější

„Lidi si pletou přednost (chodců na přechodech) s nesmrtelností. Devadesát procent nehod s pěšími je výsledkem toho, že chodci náhle vstoupí před auto a řidič nemá šanci vůz zastavit. Přednost aut je navíc ekologičtější. Když auto musí před chodcem zastavit, máme více zplodin a hluku,“ hájí své rozhodnutí starosta.

Televize připomněla, že toto v pondělí v městečku na přechodu srazil nákladní vůz třináctiletého chlapce, který podle policie vstoupil přímo před auto. Chlapec se léčí v nemocnici.

StarejLojza ( 25. září 2021 00:20 )

Dřiv tady nic z toho nebylo a jak bylo kdysi krásně. Hlavně cyklisty a voliče pirátů jako jsi ty, bych stavěl před soud❗

jajas ( 24. září 2021 17:19 )

To jo, bylo by více mrtvých a zraněných, takže by se tolik lidí už na chodnících a cestách nepohybovalo...to jsi tím myslel?

StarejLojza ( 24. září 2021 17:04 )

Konečně správné rozhodnutí. Kdyby se zrušili všechny přechody, semafory a kruhové objezdy, bylo by na tom světě mnohem líp.

Zobrazit celou diskusi
Další videa