Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Češi jsou „absolutně bez dobré vůle“, stěžuje si premiér Polska. Kvůli Turówu a verdiktu soudu

Autor: ČTK - 
21. září 2021
13:58

Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki v úterý důrazně odmítl pondělní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s Českem ohledně dolu Turów. Podle premiéra je verdikt naprosto špatný a Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala nevyváženost tohoto verdiktu. Informovala o tom zpravodajská televize TVN24, podle níž Morawiecki také obvinil Česko z nedostatku dobré vůle.

Unijní soud v pondělí vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur (12,7 milionu Kč) denně za to, že nezastavilo těžbu v hnědouhelném dole Turów poblíž české hranice. Finanční sankci má Varšava platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí.

Nikdo v Evropě, a zejména nikdo, kdo nemá žádnou sociální legitimitu, by neměl svévolně přijímat takové rozhodnutí, které ohrožuje energetické zabezpečení země, které způsobí, že miliony občanů mohou zůstat bez elektřiny a tepla. Toto rozhodnutí je zcela špatné, absolutně svévolné a založené na špatných předpokladech,“ prohlásil předseda vlády na tiskové konferenci.

Nemáme v úmyslu Turów vypnout, připravilo by to miliony polských rodin o elektřinu,“ zdůraznil Morawiecki. Současně podle TVN24 obvinil českou stranu z toho, že se chová „absolutně bez dobré vůle“. Postoj Čechů podle něj neodůvodňují nadcházející volby v ČR.

Video Kopečtí jsou kvůli polskému dolu bez vody. Koupat se chodí k sousedům 

Stano1963 ( 21. září 2021 17:56 )

ještě že nejste můj soused. Osobně mám slušnější sousedy, kteří mne nechtějí poškodit

Stano1963 ( 21. září 2021 14:16 )

když někomu seberete vodu ze studny, tak musíte tento stav napravit, třeba postavením vodovodu. Poláci se chovají jako barbaři k svému životnímu prostředí a odnáší to velká část Evropy

Zobrazit celou diskusi
Další videa