Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 13°C

Krutý přehmat USA v Kábulu: Místo teroristů zabily 7 dětí! Rodina zuří, omluva jí nestačí

Aktualizováno -
18. září 2021
18:42
Autor: ČTK - 
17. září 2021
21:31

Americká armáda v pátek přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29. srpna raketou odpálenou z dronu na auto s údajnými atentátníky, ale zemřeli při tom civilisté. Za útok se omluvil americký ministr obrany Lloyd Austin. Podle pozůstalých ale pouhá slova lítosti nestačí, chtějí záležitost řešit dál.

Podle mluvčího pentagonu Austin nařídil vyšetřit útok bezpilotního letadla a z výsledku budou vyvozeny důsledky.

Americký generál Kenneth McKenzie v pátek útok označil za chybu a přiznal, že při něm přišlo o život deset civilistů a mezi nimi sedm dětí. Podle jeho doznání nebyl zabit žádný člen Islámského státu.

„Ten útok byla tragická chyba a já se upřímně omlouvám,“ řekl před novináři McKenzie. Je podle něj také velmi nepravděpodobné, že auto nebo mrtví patřili k teroristům z Islámskému státu anebo přímo ohrožovali americké vojáky, kteří v té době ještě byli na kábulském letišti.

Agentura AP napsala, že Pentagon tak ustoupil od své původní obhajoby útoku. Podle ní Američané chtěli zasáhnout auto s lidmi, kteří se chystali zaútočit na letiště, kde vrcholila evakuace cizinců a domácích spojenců zahraničních misí. Jen o několik dní dříve masivní útok, k němuž se právě Islámský stát přihlásil, u letiště zabil nejméně 170 místních lidí a také 13 příslušníků a příslušnic amerických ozbrojených sil.

Rodina chce odškodnění

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který kvůli útoku přišel o deset příbuzných. Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto jeho bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

„Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal,“ řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Dobrý úmysl, který nevyšel

Média začala pochybovat o oficiální verzi už krátce po útoku. Zjistila, že řidič auta byl dlouhodobě zaměstnán u americké humanitární organizace, a zpochybnila i tvrzení, podle nějž v autě bylo množství výbušnin.

McKenzie v pátek řekl, že auto bylo zasaženo v „upřímné víře“, že představuje hrozbu. „Teď jsem přesvědčený, že při tom útoku bylo tragicky zabito až deset civilistů včetně sedmi dětí,“ řekl dnes generál.

Video Útok USA na údajné teroristy ISIS v Kábulu: Zemřeli ale jen civilisté - Reuters/EFE

Generál Mark Milley, který vede sbor náčelníků štábů, dva dny po útoku novinářům tvrdil, že šlo o „oprávněnou“ akci a že nejméně jeden z mrtvých spolupracoval s Islámským státem.

Po výrocích McKenzieho Milley před novináři věc označil za srdcervoucí tragédii s tím, že armáda bude při objasňování incidentu naprosto otevřená. „V tom vysoce nebezpečném prostředí měli velitelé náležitou pravomoc a rozumnou jistotu, že ten cíl byl správný. Po hlubší pozdější analýze jsme dospěli k závěru, že o život přišli nevinní civilisté,“ dodal Milley.

USA ukončily stažení z Afghánistánu po dvacetileté přítomnosti v noci na 31. srpna. Od srpna se kontroly nad Afghánistánem ujalo radikální hnutí Tálibán, které zemi vládlo už v letech 1996 až 2001.

jiznicechy ( 18. září 2021 02:09 )

Také se divím, kdo by je neměl takové chlapce rád?

gabreta ( 17. září 2021 23:34 )

Docela mně ti kašpaři pobavili, že se omlouvají za pár civilistů. Neměli y se omluvit i za ty statisíce bezejmenných civilistů z jiných napadených zemí?

zfloyd ( 17. září 2021 23:05 )

měli by je zavřít do vězení

tomik007 ( 17. září 2021 22:28 )

KDYZ se kaci les, tak....🪓

Blacktip ( 17. září 2021 22:00 )

Divný, že je tam nemají rádi, co?

Zobrazit celou diskusi
Další videa