Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Mor z blech se objevil v tropickém ráji: Zdrojem šíření je pohřební rituál „obracení kostí“

Autor: ula - 
18. září 2021
17:29

Na Madagaskaru se v srpnu tohoto roku objevily případy onemocnění pneumonickou formou moru. Světové zdravotnická organizace (WHO) již dříve potvrdila, že se nemoc objevila v obci Miandrandra a 7 lidí z 30 nemocných zemřelo. Mor děsí Madagaskar už od roku 2017, kdy bylo hlášeno přes 2400 případů, z toho bylo přes 80 nakažených zdravotníků. Mor se na člověka přenáší kousnutím infikovanými blechami a za jeden z mechanismů šíření nemoci je považována místní pohřební tradice.

Poslední velká epidemie moru na Madagaskaru byla v roce 2017, kdy bylo hlášeno 2417 potvrzených, pravděpodobných a suspektních případů, včetně 209 úmrtí hlášených z 57 ze 114 okresů v zemi.

„Z toho bylo 1854 onemocnění klinicky klasifikováno jako plicní forma moru (77 %), 355 onemocnění jako bubonická forma moru (15 %), jeden případ byl klasifikován jako septická forma a 207 případů nebylo klasifikováno. V průběhu epidemie onemocnělo morem nejméně 81 zdravotnických pracovníků. Z 1854 klinických případů pneumonické formy moru bylo laboratorně potvrzeno 390 (21 %),“ uvedl ve zprávě Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Mor přenáší blechy

Podle odborníků je mor  způsoben bakterií Yersinia pestis a je přenášen na člověka hlavně kousnutím infikovanými blechami. Bakterie je citlivá na sluneční záření, vysušení a ve vzduchu přežije až jednu hodinu, doba přežití se liší v závislosti na podmínkách prostředí.

Od prvních příznaků musí být do 24 hodin podány antibakteriální látky, aby se snížilo riziko úmrtí.

Na Madagaskaru bylo hlášeno dosud 30 případů onemocnění, z toho 7 lidí zemřelo. První onemocnění bylo zjištěno v týdnu od 23. srpna u osoby, která následně zemřela. Onemocnění a úmrtí ale nebylo příbuznými nahlášeno. Druhá osoba zemřela ve stejné rodině o týden později.

Později byla diagnóza pneumonické formy moru potvrzena ministerstvem zdravotnictví.

Obec v karanténě

K 7 úmrtím došlo v došlo v obci Miandrandra, kde 3 osoby zemřely v nemocnici a 4 v komunitě, dalších 22 pacientů se léčí. Obec Miandrandra se nachází ve čtvrti Arivonimamo, regionu Itasy na Madagaskaru, uprostřed ostrova a 40 km jihozápadně od hlavního města Antananarivo. Obec je nyní v karanténě a obyvatelům 6 obcí okresu Arivonimamo je zakázán vnitřní pohyb.

Pohřební rituál jako zdroj šíření

Místní úřady aktivně vyhledávají případy, trasují kontakty a kontrolují zvířecí rezervoáry. Souběžně probíhá osvětová kampaň o praxi famadihany neboli obřadu obětování mrtvým, považovaného za jeden z možných mechanismů šíření nemoci.

Famadihana je pohřební tradice a rituál, ke kterému dochází každých pět až sedm let, nazývá se také „obracení kostí“. Lidé vynášejí těla svých zemřelých příbuzných z krypt, svlékají jim pohřební oděvy a balí je do nového hedvábného plátna, na která píší jejich jména, aby si je zapamatovali. Následně začíná slavnost, kdy hosté pijí, konverzují a tančí, zatímco nosí mrtvoly nad hlavami a obcházejí hrob. Těsně před západem slunce se těla opatrně vrátí do hrobky, otočí se a krypta je na dalších pět až sedm let uzavřena.

Zvyk je založen na víře, že duchové mrtvých se konečně připojí ke světu předků až po úplném rozkladu těla a příslušných obřadech, což může trvat mnoho let.

Podle zprávy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) nejsou epidemie moru na Madagaskaru neočekávané, ale pneumonická forma moru je znepokojující kvůli jeho potenciálu šířit se z člověka na člověka, zejména v hustě osídlených oblastech. Riziko pro občany EU je podle odborníků nízké.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa