Pondělí 25. září 2023
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno 20°C

Rozsáhlé požáry a těžká noc: Premiér děkoval hasičům ze zahraničí, v Řecku pomáhají i Češi

Autor: ČTK - 
9. srpna 2021
07:05

Lesní požáry v Řecku pomáhají či se chystají hasit stovky hasičů a desítky kusů techniky, jež vyslalo 22 zahraničních zemí. V neděli večer jim na twitteru poděkoval řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Mezi zeměmi, které Řecku pomáhají zvládnout nejhorší požáry za poslední desítky let, je i Česká republika. Čeští hasiči, kteří vyrazili na cestu v sobotu dopoledne, přijeli do jihoevropské země v neděli večer.

„Chci vyjádřit naši upřímnou vděčnost všem zemím, které vyslaly pomoc a prostředky na hašení požárů,“ uvedl premiér Mitsotakis. Polovinu z 22 zemí tvoří členové Evropské unie. Kromě ČR jsou mezi nimi i Slovensko, Rakousko, Německo, Francie či Polsko.

Zahraniční požárníci se již zapojili do boje s ohněm. Šéf řecké civilní ochrany Nikos Chardalias řekl, že v neděli pomáhaly s hašením požárů na ostrově Euboia zhruba dvě stovky hasičů z Rumunska a Ukrajiny. Právě požáry na tomto ostrově patří k těm nejhorším, kterým v posledních dnech Řecko čelí.

Podle informací českého hasičského sboru český konvoj 15 hasičských vozů s 36 hasiči překročil hranici mezi Bulharskem a Řeckem v neděli kolem 20:00 a nad ránem dorazil do Atén.

Čeští hasiči by měli pomáhat při hašení požárů na poloostrově Peloponés, zhruba 300 kilometrů od hlavního města. Přesné úkoly, které je čekají, se od řeckých kolegů dozví až na místě. „Vůbec netušíme, jestli se Řekové soustředí na obranu a evakuaci, nebo se pokouší hasiči omezit průběh těch lesních požárů,“ řekl Radiožurnálu velitel jednotky Richard Franc. Češi už se setkali s řeckým styčným důstojníkem, který je bude provázet po celou dobu nasazení v zemi.

Největší pomoc Řecku slíbila Francie s 243 hasiči, třemi letadly na hašení požárů a 58 kusy jiné techniky. Ze Slovenska vyjelo v neděli do Řecka 75 požárníků a 30 kusů techniky.

Podle šéfa řecké civilní ochrany Chardaliase ostrov Euboia čekala další těžká noc. V neděli pozdě večer na severu ostrova vypukl další velký požár.

Požáry se v Řecku rozhořely během týden trvající vlny veder, která je nejhorší za posledních 30 let. Příčinu jejich vzniku vyšetřují i místní úřady. V pátek byli zatčeni tři lidé na různých místech země kvůli podezření, že ohně zapálili, ve dvou případech úmyslně. V sobotu odpoledne byl na předměstí Atén zatčen 47letý muž, který zapálil dva ohně v místním lesíku a podpálil čtyři kontejnery na odpad, informovala o víkendu agentura AP.

Video  Katastrofa na řeckém ostrově: Plameny vyhnaly místní z Euboie  - Reuters
Video se připravuje ...

jajas ( 9. srpna 2021 11:24 )

Šílené!!!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud