Neděle 19. září 2021
Svátek slaví Zita, zítra Oleg
Oblačno 14°C

Ohnivé peklo v Řecku: U Atén evakuovali dvě vesnice, plameny se šíří mezi domy

Autor: ČTK - 
27. července 2021
22:01

Evakuaci dvou obcí nedaleko Atén nařídily místní úřady kvůli lesním požárům, které dnes vypukly severovýchodně od řecké metropole. Lidé v oblasti také dostali varování prostřednictvím SMS zpráv, aby raději nevycházeli ven a zavřeli okna kvůli kouři z hořících lesů. Do dnešního večera se ohně nepodařilo uhasit, uvedla agentura AFP. Kouř z požárů zahalil oblohu nad částí Atén. Podle řeckého tisku hasiči za posledních 24 hodin zasahovali v celé zemi u 40 lesních požárů.

Operace hasičů asi 30 kilometrů od Atén začala kolem poledne. Práci jim ale ztěžuje silný vítr a velmi teplý vzduch, který dnes začal proudit do země z Afriky. Podle šéfa civilní obrany Nikose Chardaliase se k večeru situace zlepšila, hasiči ale s plameny stále bojují. Zásahy jsou obtížnější i z tohoto důvodu, že se hasiči pohybují mezi domy. Na místě je zhruba 300 požárníků, vedle pozemních jednotek zasahuje i osm letadel a 12 vrtulníků. Pomáhají také dobrovolníci. Vyšetřovatelé prověřují, zda ohně někdo nezaložil úmyslně.

Úřady zatím hlásí jen materiální škody na porostech, domech a vozech. Podle mluvčího hasičů nikomu nehrozilo nebezpečí.

Vlna veder, kdy meteorologové očekávají na jihu Řecka teploty až 44 stupňů Celsia, má v Řecku trvat zhruba týden.

Lidé v okolí obce Stamata severovýchodně od Atén dostali upozornění na mobilní telefony s odkazem na opatření, která mají v takové nouzové situaci dodržovat. Pokud se oheň blíží k jejich domu, nemají propadat panice, ale pokusit se mimo jiné odstranit hořlavé materiály z okolí domu, zavřít okna i dveře a naopak otevřít branku či vrata, aby umožnili případný vstup hasičů. Také by měli přistavit žebřík k opačné straně domu, než se blíží požár. V případě špatné viditelnosti by měli rozsvítit světla v domě i u domu. Pokud už plameny zasáhly dům a nelze ho bezpečně opustit, mají se všichni shromáždit v jedné místnosti, mít u sebe svítilny a dát mokré látky pod dveře.

V Řecku jsou v létě požáry vegetace poměrně časté. Jeden z nejničivějších lesních požárů zažilo Řecko v červenci 2018, kdy se kvůli vyprahlé půdě a silnému větru plameny rychle rozšířily kolem obce Mati východně od Atén a v dalším regionu západně od Atén. Zemřelo tehdy 102 lidí a další desítky utrpěly zranění. Místní úřady i vláda kvůli tomu čelily kritice, že včas nevarovaly obyvatele před blížícím se ohněm a neprovedly rychlou evakuaci. Někteří tehdy upozorňovali i na problémy s nouzovou linkou 112, v některých oblastech nefungovalo zasílání varovných zpráv. Problémy měl tehdy podle místních médií i systém automatické geolokace, tedy zjištění geografické polohy volajícího.

flesch2z ( 28. července 2021 10:10 )

Ale dalo mi to práci, než jsem přišla na to, co napsat, aby mi to cenzor vzal. Slovo m.U.s.L.i.M se už v Blesku nesmí psát. Je to odporný bruselský lživý škvár.

flesch2z ( 28. července 2021 10:08 )

Kde je migrující východňar, tam je 40 lesních požárů.

flesch2z ( 28. července 2021 10:04 )

Izraelci s těmito pžáry mají největší zkušenosti.

Zobrazit celou diskusi
Další videa