Středa 26. ledna 2022
Svátek slaví Zora, zítra Ingrid
Oblačno, déšť se sněhem 3°C

Spoušť po bouři Elsa: Mrtví, převrácené karavany, lidé bez elektřiny. A tornádo?

Aktualizováno -
8. července 2021
09:50
Autor: ČTK - 
6. července 2021
19:05

Tropická bouře Elsa přinesla vydatné srážky a záplavy a vyžádala si nejméně jednoho mrtvého, když ve středu postupovala přes jihovýchod Spojených států. Škody na Floridě se zdály být relativně mírné a bouře od úterka zeslábla, přesto byly hlášeny výpadky proudu u desetitisíců odběratelů, napsala agentura AP. V kempu na jihovýchodě státu Georgia utrpělo asi deset lidí zranění, když místo zasáhl silný vítr a možná i tornádo.

Nad územím Georgie se Elsa nacházela po půlnoci místního času (06:00), zatímco směřovala dál na severovýchod do Jižní Karolíny. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ji provázel vítr o rychlosti maximálně 72 kilometrů v hodině. Výstraha NHC platila kromě Georgie a Jižní Karolíny také pro části států Severní Karolína, Virginie, Maryland a Delaware, bouře by pak mohla zasáhnout i New Jersey a New York.

Nad americkou pevninu se dostala okolo středečního poledne na severu Floridy, přičemž byla zaznamenána maximální rychlost větru 100 kilometrů za hodinu. Elsa se předtím prohnala podél západního pobřeží Floridy a z celé její středeční trasy bylo podle webu poweroutage.us hlášeno na 35.000 domácností a podniků bez dodávek elektřiny.

Jedno úmrtí související s počasím evidovalo město Jacksonville na severovýchodě Floridy. Za silného deště a nárazů větru kolem 80 kilometrů v hodině si tam oběť vyžádal pád stromu na dvě auta.

V celém regionu hrozila tornáda a jedno možná zasáhlo camping severně od Jacksonvillu na pobřeží Georgie. "Karavany byly převrácené na bok, převrácené pickupy, hnulo se několik obytných přívěsů a několik jich bylo ve vodě," řekl AP místní obyvatel Sergio Rodriguez. Desítku lidí odvezli se zraněními do nemocnice, nicméně detaily o jejich stavu nebyly ihned k dispozici.

Tropická bouře Elsa se řítí na Floridu (6. 7. 2021). Tropická bouře Elsa se řítí na Floridu (6. 7. 2021). | Reuters

Jako hurikán byla Elsa klasifikovaná na konci minulého týdne, pak ale zeslábla na tropickou bouři. Nejdříve se prohnala přes Barbados, Svatou Lucii a Dominikánskou republiku, přičemž způsobila nejméně tři úmrtí. Na Kubě před jejím příchodem evakuovali asi 180 000 obyvatel, bouře ale podle AP ušetřila většinu vnitrozemských oblastí, když se v neděli a v pondělí pohybovala podél jižního pobřeží ostrova. Následně ale na severu spustila bleskové záplavy a bahenní proudy.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa