Středa 27. září 2023
Svátek slaví Jonáš, zítra je Den české státnosti / Václav
Polojasno 24°C

„Praktiky totalitních států.“ Kvůli Pratasevičovi se do Běloruska obula i zpravodajka OSN

Autor: ČTK - 
5. července 2021
21:40

Vynucené přistání civilního dopravního letadla v Minsku kvůli zatčení opozičního novináře ukazuje, že běloruská vláda si přeje skoncovat s odporem a odlišným smýšlením v jakékoliv podobě. Radě pro lidská práva v Ženevě to dnes řekla zvláštní zpravodajka OSN Anais Marinová. Ta podle agentury Reuters přirovnala postupy, které používá běloruská vláda, k počínání totalitních států.

Květnové vynucené přistání civilního letounu v Minsku podle Marinové iilustruje přání úřadů skoncovat s disentem v jakékoliv podobě očištěním společnosti od prvků, které považují za nežádoucí. „Jde o formu očisty, která připomíná praktiky totalitních států,“ uvedla zpravodajka v projevu, ve kterém popsala zhoršování situace v bývalé sovětské republice.

Evropská unie se minulý měsíc v reakci na incident dohodla na rozšíření sankcí proti režimu běloruského lídra Alexandra Lukašenka. Běloruské úřady v květnu donutily k přistání v Minsku letadlo na trase z Atén do Vilniusu a zatkly opozičního novináře Ramana Prataseviče, který tímto letadlem cestoval.

První soubor sankcí proti Minsku přijala EU loni v říjnu v reakci na porušování lidských práv a násilné potlačování protestů, které propukly po prezidentských volbách z 9. srpna. Ty podle úřadů vyhrál s více než 80 procenty hlasů dlouholetý autoritářský prezident Lukašenko. Mnoho Bělorusů pokládá výsledek za zfalšovaný. Opozice, stejně jako EU, výsledek voleb neuznává. Lukašenko, který se těší podpoře Moskvy, ale nebývalou vlnu protestů ustál bez jakýchkoliv ústupků opozici a režim nyní umlčuje veškerý nesouhlas v zemi.

russoo ( 6. července 2021 06:54 )

A že "slavné" OSN nevadí protiprávní věznění, bez soudu a rozsudku v USA. A není to jen v koncentračním táboře v Guantanamu,ale i jinde, kde se provádí mučení zadržených a neodsouzených lidí!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud