Sobota 8. května 2021
Dnes je Den vítězství, zítra Ctibor
Polojasno 14°C

Lidstvo slaví další vesmírné prvenství. Na Marsu poprvé vzlétla helikoptéra Ingenuity

Aktualizováno -
19. dubna 2021
13:42
Autor: ČTK, mav - 
19. dubna 2021
13:10

Americká vesmírná agentura NASA potvrdila, že se jí na povrchu Marsu podařilo krátce vzletět a následně přistát s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity. Jde o historicky první kontrolovaný let motorizovaného stroje na povrchu cizího vesmírného tělesa. V plánu je nyní ještě několik dalších a náročnějších testů.

Nad povrchem rudé planety je atmosféra řídká asi jako na Zemi v nadmořské výšce 34 kilometrů (0,6 % normálního atmosférického tlaku). I to ale pro lehký (1,8 kg), avšak výkonný dron stačí. Ostatně se nečekají žádné velké výkony, nepoletí výš než 10 metrů a dál než 300. Během 30 dní se má vznést až pětkrát. Zejména půjde o samotné ozkoušení letecké technologie, pomůže ale i mapovat vhodné cesty pro vozítka-rovery.

První video zachycené z roveru Perseverance:

Ingenuity dorazila na povrch rudé planety v únoru jako součást průzkumného roveru Perseverance. Původně měla vzlétnout už ke konci minulého týdne, vědci však narazili na softwarový problém, který zpozdil startovací sekvenci. Ten se jim však následně podařilo překonat.

Helikoptéra vzletěla již ráno, letová sekvence přitom byla zcela automatická a vědci neměli se strojem přímé spojení. Ingenuity následně po dokončení letu zaslala data ze svých měřících přístrojů a jednu černobílou, ze vzduchu pořízenou fotografii.

„Ingenuity svůj vzlet dokumentovala, zde je první let z jejího pohledu,“ oznámila NASA. „Dole na zemi je její stín.“

Vědci v NASA začali krátce po dnešních 12:15 SELČ přijímat první letová data, která potvrdila například správnou rychlost točení dvou protiběžných karbonových rotorů, ale i to, že Ingenuity během manévru změnila letovou výšku. Následně dostali rovněž fotografie jak z kamery na helikoptéře, tak z roveru, který celý pokus natáčel zpovzdálí.

Létání ve velmi řídké atmosféře Marsu je o mnoho náročnější než na Zemi, vrtule Ingenuity musely vyvinout asi 2400 otáček za minutu, což je mnohonásobně více než pozemské helikoptéry. Helikoptéra se nyní bude po letu dobíjet, v úterý pak má poslat do NASA další data, mezi nimi například fotografie horizontu Marsu.

Let helikoptéry Ingenuity přichází 60 let poté, co se do vesmíru podíval první kosmonaut, Rus Jurij Gagarin.

Gagarin a ti druzí Gagarin a ti druzí | Blesk

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa