Pondělí 12. duben 2021
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Zataženo, déšť 10°C

Vládu nad Izraelem si může udržet Netanjahu. Trestní stíhání premiéra prezidentovi nevadí

Autor: ČTK - 
6. dubna 2021
12:10

Izraelský prezident Reuven Rivlin v úterý pověřil sestavením nové vlády dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua. Předčasné volby se konaly v březnu a nepřinesly výsledek, který by jakémukoli z politiků umožnil sestavit většinový kabinet. Netanjahu má nyní ve 120členném parlamentu podporu 52 poslanců.

Rivlin od pondělka konzultoval s vůdci 13 politických stran, jež se ve volbách 23. března do parlamentu dostaly. Zjišťoval, kterého z politiků podpoří do funkce příštího ministerského předsedy. „Nikdo z kandidátů nemá bohužel reálnou šanci kabinet sestavit,“ sdělil v úterý Rivlin s tím, že se nakonec rozhodl svěřit úkol Netanjahuovi, protože ten má podporu největší, byť nikoli většinovou.

Netanjahu, který bude vládu formovat za posledních 25 let poosmé, má na úkol 28 dní s možností dvoutýdenního prodloužení. V případě neúspěchu může prezident pověřit jiného politika nebo může úkol předat parlamentu.

Podle zákona může ve funkci pokračovat i stíhaný premiér

Tábor stran, které se vymezují proti Netanjahuovi, dá dohromady nyní 45 mandátů, ale tři strany nikoho jako kandidáta na premiéra nejmenovaly. V úterý odpoledne má k médiím promluvit Naftali Bennett, jehož pravicová strana Jamina získala sedm mandátů. K jakému z táborů se chce připojit, zatím není jasné. Vyjednává s ním podle médií Jair Lapid, jehož strana Ješ Atid skončila ve volbách se 17 mandáty druhá.

Rivlin v úterý při zdůvodňování svého výběru řekl, že nemůže nahradit soudce. Narážel na proces s Netanjahuem, který v úterý pokračuje a v němž premiér čelí obvinění ve třech korupčních kauzách. „Podle zákona může ve funkci pokračovat i premiér, který je stíhán. Nebylo to snadné rozhodnutí,“ řekl prezident.

Templ ( 8. dubna 2021 08:22 )

Koho ještě zajímá tento pseudonárod? 😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa