Úterý 23. dubna 2024
Svátek slaví Vojtěch, zítra Jiří
Zataženo, déšť 7°C

Premiér u soudu kvůli korupci: Netanjahu se snažil jednání vyhnout, prokurátorka zmínila těžký případ

Autor: ČTK - 
5. dubna 2021
10:16

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes přišel k soudu, u kterého začíná výslech svědků v jeho korupčních kauzách. Na úvod jednání shrnula obvinění proti premiérovi prokurátorka Liat ben Ariová.

Netanjahu si podle izraelských médií dělal poznámky, před budovou soudu se sešli jeho stoupenci a vyjadřovali mu podporu. Všichni v soudní síni měli roušky, Netanjahu a obhájci černé, žalobci většinou bílé.

Netanjahu chtěl získat povolení se dnešního jednání nezúčastnit, ale bylo rozhodnuto, že musí být osobně přítomen po dobu výroků ben Ariové. Při výpovědi svědků už být nemusí.

Netanjahu je obviněn ve třech korupčních kauzách, označovaných čísly 1000, 2000 a 4000.

„Kauza, již bude soud projednávat dnes, je významný a těžký případ režimní korupce. Podezřelý je izraelský premiér, který podle obžaloby zneužil svou velkou moc nedovoleným způsobem,“ řekla prokurátorka.

Soud se má dnes zabývat kauzou 4000, v níž jde o poskytnutí výhod v hodnotě 1,8 miliardy šekelů (12,5 miliardy korun) telekomunikační společnosti Bezeq, k níž patří zpravodajský server Walla, výměnou za pozitivní zpravodajství o premiérovi a jeho manželce. Vlastníkem Wally je akcionář Bezequ Šaul Elovič, který je spolu se ženou Iris obviněn z podplácení a bránění justici a jsou dalšími obviněnými v procesu.

Elovič byl dnes také v soudní síni a jako svědek vystoupí bývalý šéfredaktor Wally Ilan Ješua. Očekává se, že popíše, jak Elovič vyžadoval po redakci pozitivní zpravodajství o Netanjahuovi výměnou za výhody.

Netanjahu je v Izraeli první úřadující premiér, který stojí před soudem. Obvinění proti němu obsahují přijímání úplatku, podvod a zneužití důvěry. Vinu nepřiznal a proces považuje za politicky motivované spiknutí proti němu.

V Izraeli se v březnu konaly volby a prezident Reuven Rivlin dnes zahajuje politické konzultace o budoucím premiérovi. Sestavením vlády může znovu pověřit Netanjahua, jehož politická strana Likud volby vyhrála. Protivníci předsedy vlády se obávají, že Netanjahu coby premiér bude usilovat o změnu zákona, který by mu zaručil imunitu před stíháním v době výkonu úřadu.

 

Zobrazit celou diskusi