Pondělí 1. březen 2021
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Polojasno 7°C

Nadějná data z Izraele: Vakcína zastaví i přenašeče britské mutace

Autor: mav - 
23. února 2021
19:55

Vakcína Comirnaty od firem BioNTech a Pfizer chrání nejen před propuknutím nemoci covid-19, ale i před samotným nakažením koronavirem, vyplývá z předběžných dat z poměrně hojně proočkované populace Izraele, píše agentura Bloomberg.

Izrael touto vakcínou začal očkovat 20. prosince, podle informací portálu Our World In Data k pondělku už na sto obyvatel připadalo 87 dávek vakcín (aspoň jednu dávku už dostal každý druhý). Izrael se s firmou Pfizer dohodl, že díky svému digitalizovanému zdravotnictví dobře poslouží pro sledování účinnosti vakcíny.

Denní přírůstky případů od počátku ledna v zemi klesly zhruba na polovinu, podobně jako počty zemřelých s covidem.

Předběžná data poukazují, že hodně pomáhá právě vakcína. Ve zkoumaném období 17. ledna až 6. února byl přípravek Comirnaty z 89,4 % účinný v ochraně před nákazou SARS-CoV-2.

Z loňských klinických studií vycházela víc než 90% účinnost vakcíny v zamezení choroby covid-19 a úmrtí; to potvrzují i z praxe izraelské úřady, v sobotu informovaly, že vakcína s 99% účinností zabrání úmrtí na covid-19.

Zda ale vakcína brání i samotnému přenosu viru a tedy eliminuje i bezpříznakové přenašeče, kteří se nejdou testovat, to zatím nebylo jisté. Nová data dávají takovou naději, informuje také německý Spiegel.

„Právě taková data potřebujeme, abychom mohli zhodnotit potenciál k dosažení kolektivní imunity,“ sdělila agentuře Bloomberg Raina MacIntyreová, profesorka biobezpečnosti z Univerzity Nového Jižního Walesu. „Nicméně potřebujeme vidět detailní čísla v odborném recenzovaném magazínu.“

Zoe McLarenová z Marylandské univerzity varuje, že avizované výsledky z izraelské praxe jsou poněkud zkreslené, metoda má v sobě statistické nedostatky. „To znamená, že skutečné snížení přenosu je nižší než odhadovaných 89,4 %,“ uvedla pro Bloomberg. „Ale očekávám, že tuto chybu započítáme, pořád z toho vyjde, že vakcína přenos snižuje. A to by byla velmi dobrá zpráva.“

Ve sledovaném období v Izraeli řádila zejména vysoce infekční britská varianta SARS-CoV-2, měla na svědomí čtyři z pěti odhalených případů. Vakcína tedy podle nadějných dat zabírá i na tohoto obávaného mutanta.

Video Jourová o nedostatku vakcín: Nechci vidět u Sputniku leták, že to nezvládáme - Jakub Tomek, Lukáš Červený

abcdefghijkl ( 23. února 2021 22:04 )

Opozice by na tom v případě vládnutí byla úplně stejně, prostě nejsou vakcíny, protože je EU nezvládla řádně a včas objednat. Ovšem EU má podporu Havlistů, takže větší míru zodpovědnosti než Babiš má v podstatě opozice. A to Babiše nenávidím.

AIiAIice ( 23. února 2021 20:54 )

Izrael očkuje od 20.prosince !!!! A my? Ještě jsme pořadně nezačali. Tak si říkám kde je chyba. Ale jistě za to může Havel a ta zlá opozice, že i to málo vakcín se válí ve skladech. Tuhle vládu nám byl čert dlužný. Stále se na něco čeká, stále něco nemá atest, certifikát....a lidé umírají. Tak si říkám, jestli není lepší mít nějaké vedlejší účinky, než natáhnout brka na covid.

frantacizek ( 23. února 2021 20:32 )

otázka času, kdy se objeví něco, čím se i tento jen vir eliminuje.. kéž by to bylo takhle jednoduché s rakovinou..

Zobrazit celou diskusi
Další videa