Pondělí 1. březen 2021
Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka
Polojasno 6°C

Trumpův senátor utekl před mrazy do Mexika. V jeho Texasu lidé umírají a jsou bez proudu

Autor: ČTK, sova - 
18. února 2021
20:25

Zástupce amerického státu Texas v Senátu Ted Cruz čelí rostoucí vlně kritiky kvůli tomu, že s rodinou odletěl do mexického letoviska Cancún. Učinil tak v době, kdy se jeho stát potýká s extrémními mrazy, které ponechaly miliony Texasanů bez elektřiny a pitné vody. O jeho cestě s odkazem na své zdroje informovala americká média. Cruz cestu zatím nekomentoval, podle médií však svůj pobyt narychlo zkrátil a ještě ve čtvrtek odpoledne místního času (v noci na pátek SEČ) se vrátí do Houstonu.

Cruz je jedním z předních republikánů ve Washingtonu. V roce 2016 se ucházel o nominaci své strany na prezidentský post a podle komentátorů zvažuje další kandidaturu za čtyři roky. Vystupuje přitom jako pevný zastánce postojů exprezidenta Donalda Trumpa, který má v Republikánské straně nadále zásadní vliv a podle informací médií také sám uvažuje o dalším pokusu o Bílý dům v roce 2024.

Texaský senátor byl jedním z hlavních podporovatelů Trumpovy snahy o zvrácení výsledku listopadových voleb, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden. Cruz vedl skupinu senátorů, kteří plánovali vznést v Kongresu námitky proti výsledku hlasování v několika státech.

Texaský senátor Ted Cruz čelí kritice, před mrazy unikl do Mexika (18. 2. 2021)Texaský senátor Ted Cruz čelí kritice, před mrazy unikl do Mexika (18. 2. 2021) | Reuters

V souvislosti s mrazy zemřelo přes 30 lidí

Senátoři však svůj plán částečně přehodnotili po útoku Trumpových spojenců na Kapitol. Za ten řada pozorovatelů a demokratických politiků přičítá vinu zejména Trumpovi, ale také Cruzovi a dalším, kteří na veřejnosti opakovaně hovořili o „ukradených“ volbách.

Cruz však volání po své rezignaci ve světle bezprecedentních nepokojů v Kapitolu odmítal. „Senátor Cruz bude nadále v Senátu pracovat pro 29 milionů Texasanů,“ uvedla ve vyjádření v lednu jeho kancelář.

V druhém nejlidnatějším americkém státě jsou už několik dní teploty hluboko pod bodem mrazu, na což není uzpůsobena tamní energetická infrastruktura ani místní budovy, jež ve většině případů nemají tepelnou izolaci.

Statisíce domácností kvůli výpadkům již čtvrtý den v řadě nemají elektřinu. Úřady rovněž sedmi milionům obyvatel sdělily, že kvůli popraskanému vodnímu potrubí nemohou garantovat nezávadnost vody z vodovodu, a lidé si ji proto musí před konzumací převařit. Pokles tlaku vody a občasné výpady tepla zaznamenaly podle agentury AP i některé nemocnice v hlavním městě Austinu. Podle úřadů ve spojitosti s mrazy zemřelo již přes 30 lidí.

Templ ( 19. února 2021 09:44 )

Všude je to stejné 😎

Zobrazit celou diskusi
Další videa