Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Slováci odstartovali sčítání lidu. Čaputovou v online premiéře potrápil internet

Autor: ČTK, sova - 
15. února 2021
13:00

Na Slovensku v pondělí začalo sčítání lidu, které poprvé proběhne plně elektronicky. Na rozdíl od minulosti dotazník obsahuje méně otázek, další údaje úřady zjišťují z jiných registrů. Dopoledne se do sčítání zapojila prezidentka Zuzana Čaputová a obyvatele země vybídla k účasti na projektu. Lidem, kteří z různých důvodů nemohou použít elektronickou formu sčítání, pomohou sčítací komisaři. Tato fáze kvůli pandemii nemoci covid-19 potrvá déle, než se původně plánovalo. V Česku se online fáze sčítání lidu uskuteční od 27. března do 11. května. V dubnu a květnu by pak měli do terénu vyrazit sčítací komisaři.

Formulář obsahuje 14 otázek, například o pobytu, rodinném stavu, vzdělání, národnosti a náboženském vyznání. Lidé mohou zadat až dvě národnosti, což krátce před startem sčítání vyvolalo debatu a návrh k přehodnocení takového postupu. Statistici ale nakonec možnost dvojí národnosti ponechali.

Do sčítání by se měli zapojit lidé s trvalým, přechodným a obdobným pobytem v zemi, tedy i cizinci s bydlištěm na Slovensku. Rozhodující je stav k 1. lednu letošního roku. Získané údaje budou důležité také pro přerozdělování takzvaných podílových daní mezi samosprávu, mohou ovlivnit rovněž dotace pro církve a používání jazyků národnostních menšin v úředním styku.

Účast je povinná, hlavní fáze potrvá až do konce března

„Sčítání obyvatel má konkrétní dopady na náš život. Trvá to krátce, možná do pěti minut. Bylo to rychlé a jednoduché,“ řekla Čaputová, které vyplnění formuláře před novináři krátce zkomplikovaly problémy s připojením k internetu.

Sčítání lidu se koná jednou za deset let, letos na Slovensku jeho hlavní fáze potrvá do konce března. Účast je povinná, podle statistického úřadu jeho zájmem ale není, aby ukládal pokuty těm, kteří se nezapojí.

Za prvních dvanáct hodin se zúčastnilo 100 tisíc Slováků

„Svůj klik budeme realizovat bezpečně doma, byť na pozadí pandemie. Elektronické sčítání lidu je maximálně bezpečné, v bezpečí jsou i osobní údaje,“ řekl šéf statistického úřadu Alexander Ballek. Při jednom ze způsobů přihlášení do systému sčítání lidu musí obyvatel zadat rodné číslo a jméno; rodné číslo podle statistiků umožňuje získat další data z jiných zdrojů.

První obyvatelé vyplnili formulář už krátce po půlnoci. Před polednem slovenský statistický úřad ohlásil, že v pětimilionové zemi se sčítání zúčastnilo již přes 100 000 lidí.

Základní údaje ze sčítání by měly být k dispozici na začátku příštího roku, tedy později oproti původním plánům. Podle statistického úřadu je důvodem posunutí služby asistovaného sčítání za pomoci komisařů na období od dubna do konce října, a to kvůli covidu-19. Očekává se, že asistovaného sčítání využijí hlavně důchodci, zdravotně postižení a osoby s nedostatečnými digitálními zručnostmi.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi