Úterý 15. června 2021
Svátek slaví Vít, zítra Zbyněk
Polojasno 27°C

Evropu zasypal sníh: „Katastrofa“ na německých dálnicích, sněhová bouře v Nizozemsku

Autor: ČTK - 
8. února 2021
10:55

Severní část Evropy zasypal sníh, který v pondělí na řadě míst způsobil komplikace v dopravě. Problémy hlásí především Německo. Na dálnicích A4 a A7 v Hesensku uvázly kamiony i osobní auta a vytvořily se kolony dlouhé několik kilometrů, informovala agentura DPA. Podle policejního mluvčího je tu situace „katastrofální“. S vydatnou sněhovou nadílkou se potýkají také v Nizozemsku, v Belgii či v Británii. A také Česká republika.

Komplikace kvůli sněhu hlásí především spolkové země střední a východní části Německa. Kromě Hesenska se tvořily kolony kvůli dopravním nehodám a uvázlým kamionům například u Norimberku v Bavorsku či u Gery v Durynsku.

Sníh a ledovka způsobily stovky nehod

Některá hesenská města zastavila do odvolání provoz městské hromadné dopravy, například Kassel či Marburg. Autobusy a tramvaje nevyjely kvůli sněhu i ledovce. Kvůli počasí by se na silnicích v Berlíně podle dopravní centrály nemělo jezdit rychleji než 60 kilometrů za hodinu. V hlavním městě je třeba počítat především s ledovkou. Sníh způsobil komplikace v dopravě v Německu už v neděli. Policie registrovala stovky nehod.

Německá meteorologická služba varovala, že také v pondělí 8. února bude vydatně sněžit. Napadnout by ve střední a východní části země mohlo až 25 centimetrů nového sněhu. Městům a vesnicím u Baltského moře hrozí záplavy.

Problémy hlásí mimo jiné Německé dráhy (DB). „Sníh a led budou regionální i dálkovou dopravu DB v některých částech země ovlivňovat i dnes,“ uvedl mluvčí německého železničního dopravce. Vlaky zatím vůbec nejezdí mezi Berlínem a Hannoverem či Frankfurtem nad Mohanem a Mnichovem.

Sníh v Nizozemsku (8. 02. 2020) Sníh v Nizozemsku (8. 02. 2020) | Reuters

Nizozemsko: Nejhorší sněhová bouře za 11 let

Kromě Německa problémy kvůli vydatnému sněžení hlásí Nizozemsko, Belgie a části Británie. Na amsterodamském letišti Schiphol byly zrušeny desítky letů, letiště Eindhoven bylo zavřené zcela. V Amsterodamu a Haagu se načas zastavily tramvaje. „Je to po dlouhé době první sněhová bouře (v Nizozemsku): Poslední jsme zaznamenali v lednu 2010,“ stojí na meteorologickém webu Weer.nl.

Na východě a jihovýchodě Anglie bude po neděli dál sněžit i v pondělí. Meteorologové předpovídají až 15 centimetrů nového sněhu.

Video Sněhová bouře ve Španělsku: Problémy v dopravě, zasypaný Madrid - Reuters

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa