Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Brexit je téměř u konce, lídři EU podepsali dohodu. A Británii čekají komplikace na hranicích

Autor: ČTK - 
30. prosince 2020
10:45

Čtyři a půl roku po brexitovém referendu učiní Británie o silvestrovské půlnoci poslední krok na cestě z Evropské unie. Skončí přechodné období, během kterého se pětašedesátimilionová země po svém lednovém odchodu řídila pravidly evropského bloku a byla součástí jednotného unijního trhu. Zároveň vstoupí v platnost před týdnem dojednaná obchodní smlouva, která zmírní dopad brexitu na plynulost výměny zboží či služeb. Dopravce i cestující tak čekají na hranicích komplikace.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel dnes v Bruselu podepsali dohodu, která upravuje vztahy Evropské unie s Británií od příštího roku. Dokument bude nyní letecky doručen do Londýna, kde jej podepíše premiér Boris Johnson.

Británie formálně opustila EU po 47 letech již v lednu, ještě do konce roku pro ni však platí veškeré unijní normy. Přechodná doba měla oběma stranám umožnit vyjednání dohody, kterou se však kvůli několika sporným otázkám či komplikacím spojeným s covidovou pandemií podařilo uzavřít až na Štědrý den.

Dohodu, která má 1240 stran hlavního textu a dalších 800 stran příloh, v Bruselu podepsali zástupci dvou unijních institucí: Evropské komise a Evropské rady. Evropský parlament zatím dohodu neschválil, hlasovat o ní bude až po Novém roce. Ujednání tak budou od 1. ledna platit jen provizorně. Tuto možnost už v pondělí schválili zástupci sedmadvaceti členských zemí EU.

Dokumenty, které von der Leyenová a Michel dnes podepsali, teď zamíří na palubě letadla britského královského letectva do Londýna. Tam pod ně svůj podpis připojí i britský premiér Boris Johnson.

Co všechno řeší nová dohoda?

Úmluva odstraňuje většinu celních bariér, které by obchodování či výměnu služeb přes Lamanšský průliv zatížily v případě neřízeného britského odchodu z unie. Dokument stanovuje také mimo jiné pravidla pro dopravu, energetiku či justiční a policejní spolupráci.

Politici obou stran sice dohodu označují za úspěch, který zabrání nejtvrdším dopadům brexitu, lidé a firmy se však musejí připravit zejména na nové administrativní překážky při cestách mezi kontinentem a ostrovní zemí. Mezi členskými státy EU a Británií budou zavedeny podrobnější hraniční kontroly či se například obnoví poplatky za roaming. Obyvatelé unijních zemí ani Británie už nebudou moci vzájemně využívat výhod volného pohybu k práci, životu a ke studiu, k nimž budou potřebovat víza. Britové, kteří cestují do zemí EU, tam budou moci zůstat 90 dní každého půl roku, zatímco obyvatelé zemí EU budou moci navštívit Británii maximálně na půl roku.

Dopravce zase čekají administrativní komplikace kvůli vyplňování celních protokolů a formulářů o standardech převáženého zboží. Hlavní přístavy, například francouzský Calais či belgické Antverpy, kvůli tomu speciálně připravily stovky pracovníků, kteří budou provádět kontroly zejména u potravin a zemědělských produktů.

I s ohledem na to, že firmy měly pouhý týden na prostudování podrobností dohody, se přístavy připravují na dlouhé fronty kamionů. Na přechodech jsou proto nově vyhrazeny tisíce parkovacích míst pro odstavené kamiony, které nebudou splňovat nové požadavky.

Cesty mezi Británií a unijními zeměmi jsou přitom pro řidiče kamionů obtížné již několik týdnů. Na hranicích se začaly tvořit fronty nákladních aut již v polovině prosince, což ještě více zkomplikovala omezení pro britské řidiče kvůli nové mutaci koronaviru šířící se v Británii.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud