Úterý 22. června 2021
Svátek slaví Pavla, zítra Zdeňka
Oblačno, bouřka 31°C

Bidenovo vítězství potvrdili volitelé, Trumpa vyzval k uznání porážky. Gratuloval už i Putin

Aktualizováno -
15. prosince 2020
09:12
Autor: ČTK - 
14. prosince 2020
21:18

Joe Biden vyzval Donalda Trumpa, aby uznal svou porážku v prezidentských volbách. Učinil tak v projevu ze svého domovského státu Delaware poté, co jej sbor volitelů v pondělí zvolil 46. prezidentem USA. Biden získal 306 hlasů, končící prezident Donald Trump jich obdržel 232. Bidena uznalo za příštího prezidenta země několik předních republikánských senátorů.

Oficiálně bude výsledek volebního procesu vyhlášen až 6. ledna v Kongresu. Dne 20. ledna by pak Joe Biden měl složit prezidentskou přísahu, čímž podle ústavy Donaldu Trumpovi skončí funkční období bez ohledu na to, zda porážku přijme či nikoliv.

Biden poukázal na to, že když před čtyřmi roky zvítězil stejným poměrem hlasů Trump, nynější šéf Bílého domu to neváhal označit za „drtivé vítězství“. „Tyto počty tehdy představovaly jasné vítězství, s respektem proto navrhuji, aby nyní činily to samé,“ citovala nadcházejícího prezidenta USA agentura DPA.

306 hlasů volitelů pro Bidena, 232 pro Trumpa

Američané prezidenta vybírají nepřímo. Téměř šest týdnů po volbách ze začátku listopadu v pondělí hlasovalo 538 členů sboru volitelů, v němž má každý stát zastoupení odpovídající počtu jeho křesel v obou komorách Kongresu. Tři zástupce má také federální okrsek kolem hlavního města Washingtonu, který normálně v Kongresu nehlasuje.

Demokrat Biden podle očekávání obdržel 306 hlasů, zatímco dosluhující republikánský prezident 232. Vítěz potřeboval získat 270 volitelských hlasů.

Video Biden zvolen prezidentem: Bouřlivé oslavy Američanů v ulicích - Reuters

„V tomto boji o duši Ameriky zvítězila demokracie,“ řekl Biden. „Plamen demokracie byl v této zemi zažehnut před dlouhou dobou. Nyní víme, že nic - ani pandemie, ani zneužití moci - tento plamen nemůže uhasit,“ dodal.

Gratuloval už i Putin

Jž i ruský prezident Vladimir Putin nyní pogratuloval zvolenému prezidentovi USA Bidenovi k vítězství ve volbách. Moskva s gratulací čekala na oficiální výsledek.  

Trump se označuje za oběť volebního podvodu

Trump svou porážku z listopadových voleb stále neuznal a o víkendu trval na tom, že jeho snaha nepříznivý výsledek zvrátit ještě neskončila.

Sám se naopak prohlašuje vítězem voleb a zároveň obětí obrovského volebního podvodu, k čemuž však on ani jeho právní tým nepředložil žádné hodnověrné důkazy. Desítky žalob proti výsledkům voleb již soudy smetly ze stolu.

Bidena uznává i část republikánských senátorů

V reakci na potvrzení vítězství demokratického kandidáta ve sboru volitelů veřejně uznalo Bidena za příštího prezidenta USA několik republikánských senátorů, kteří se tak dosud zdráhali učinit. Někteří zároveň odmítli myšlenku, aby Bidenovo zvolení zvrátil v lednu Kongres.

Vysoce postavený republikán v horní komoře John Thune podle agentury Reuters uvedl, že „je načase jít dál“ a po získání více než 270 hlasů ve sboru volitelů začít Bidena považovat za příštího prezidenta.

Mezi republikánskými politiky uznávajícími Bidenovo vítězství je nově také Trumpův blízký spojenec a senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham, Rob Portman za Ohio, Roy Blunt za Missouri či senátorka ze Západní Virginie Shelley Mooreová Capitoová.

Veterán americké politiky senátor John Cornyn vyjádřil přesvědčení, že se v lednu odehraje pokojné předání moci. To na konci minulého měsíce naznačil i sám Trump, který uvedl, že pokud sbor volitelů podpoří Bidena, pak 20. ledna Bílý dům „samozřejmě“ opustí.

Ministr spravedlnosti Barr podal demisi

Americký ministr spravedlnosti William Barr mezitím podal demisi. V dopise zveřejněném končícím Trumpem uvedl, že pozici opustí 23. prosince. Trump na twitteru uvedl, že jej s Barrem pojil „velice dobrý“ vztah a končícího ministra pochválil za „vynikající práci“. Dodal, že úřadujícím ministrem spravedlnosti jmenuje dosavadního Barrova náměstka Jeffreyho Rosena.

Barr ve svém rezignačním dopise uvedl, že Trumpa v pondělí informoval o „přezkumu obvinění z podvodů ve volbách v roce 2020 a o tom, jak bude s těmito obviněními dále naloženo“.

Barr v rozhovoru s agenturou AP už před dvěma týdny řekl, že ministerstvo spravedlnosti nezaznamenalo žádné důkazy svědčící o rozsáhlých volebních podvodech v prezidentských volbách z 3. listopadu. Trump v reakci na Barrovo interview řekl, že ministr spravedlnosti žádné důkazy nehledal a označil to za „zklamání“.

Video Vítězný projev Bidena: O jasném vítězství, koronaviru a obnově duše USA - Reuters

pfoto1 ( 15. prosince 2020 11:18 )

Jako by nestačily výpadky serverů při sčítání u posledních voleb do parlamentu, kdy po výpadku zázračně a hodně nečekaně ožila TOP09 a dostala se s odřenýma ušima do parlamentu. Prý i hlasy ze zahraničí... Za mě je ideální volba v jeden den, osobní účastí a rozhodně se vyvarovat tlaků na změny směrem k hlasování vzdáleně, přes počítač, či korespondenčně!

f7g7s ( 15. prosince 2020 10:50 )

Se musím smát, jak nejvíc o volbách v USA vědí Pepíci a Mařky z Horní Dolní kdesi v ČR! 😂🤣😅

iFender ( 15. prosince 2020 10:16 )

Tito volitele byli zvoleni podvodne,falesnymi hlasy. Bylo by s podivem kdyby zvolili prezidentem Trumpa.

mikes15 ( 15. prosince 2020 09:56 )

Řekl bych že Trump kdyby vyhrál tak tam mají revoluci, ale nevím proč by měl být lepší Biden. Docela jsem zvědavý co jeho vládnutí, v heslu duch Ameriky přinese

iFender ( 15. prosince 2020 09:43 )

Sbor volitelu byl vlastne podvodne zvolen a tak by bylo smesne kdyby tito falesne zvoleni volitele volili Trumpa.Je to obrovska prasarna co se tam v USA deje.Dost na vine je sam Trump,mel si to pohlidat nepripustit masivni falsovani.Pozde bycha honiti!

Zobrazit celou diskusi
Další videa