Čtvrtek 21. leden 2021
Svátek slaví Běla, zítra Slavomír
Oblačno 4°C

Vulgární vesnice Fucking mění název. Radnice má dost vtípků i ukradených cedulí

Autor: mav - 
27. listopadu 2020
12:25

Většina obcí přinejmenším v západním světě zájem turistů vítá, mnohdy se můžou přetrhnout, aby návštěvníky nalákaly. Jedna rakouská ves je cílem návštěvníků zcela automaticky, nemusí hnout ani brvou. A už toho má dost.

Obec 33 km severně od Salzburgu, na hranici s Bavorskem, se totiž jmenuje Fucking, což je nejběžnější nadávka angličtiny. Může být průběhovým tvarem slovesa fuck (což se přeloží jako souložit, ale ostřeji, a ne jen v sexuálním významu), podstatným jménem (koitus) či přídavným jménem značícím zoufalství, nekvalitu, nebo naopak silnou pozitivní, překvapivou emoci. Čeština má pro fucking přehršel překladů, viz např. Wikislovník (který zdaleka nepíší jen profesionální jazykovědci, pozn. red.).

A tak se u obecních cedulí fotí i lidi, kteří by jindy takové ošklivé slovíčko nevzali do úst. Snad jen v Las Vegas je cedule fotografována častěji než ty fuckingské. Navíc se tyhle daly ukradnout, stalo se to nejmíň patnáctkrát (v jednu noc dokonce zmizely všechny čtyři). Úřady je proto musely pořádně zabetonovat.

Jenže zájem posměváčků byl až přílišný. V roce 2004 si obyvatelé odhlasovali ponechání starého jména, nyní už se však vesnice usnesla pro přejmenování.

„Obecní rada se rozhodla přejmenovat vesnici na Fugging k 1. lednu 2021,“ zní rozhodnutí. „Můžu to potvrdit,“ řekla starostka Andrea Holznerová. „Ale víc k tomu opravdu říkat nechci – mediálního šílenství už jsme měli dost,“ řekla místnímu listu OÖN.

„To už lidi nemají žádný smysl pro humor?“ posteskl si diskutér pod článkem na webu OÖN. „Mají reklamu zadarmo, za humorné jméno by měli být rádi,“ dodal další.

Vesničan Josef Winkler před jedenácti lety potiskl trička s dvojsmyslným anglickým nápisem I Like Fucking in Austria (Miluju Fucking v Rakousku) a úspěšně je prodával po internetu. „Byla to neškodná sranda, ale zjistil jsem, že v této oblasti něco takového prostě nejde. Musel jsem přestat, lidi tu jsou příliš tradiční,“ popsal deníku Daily Telegraph, kterak na něj sousedi řvali.

První zmínka o tamním osídlení se datuje do roku 1070, místní pověsti jdou ještě dál: osadu prý založil bavorský šlechtic Focko v šestém století. Kroniky zmiňují varianty jména Fucingin, Vucchingen, Fukching, Fugkhing, Fuking; Fucking se datuje z 18. století, německy se vyslovuje Fuking. Podle letošního sčítání tam žije 106 lidí.

Teď obec přestane být originální, a to hned dvakrát, jeden Fugging už je v Dolním Rakousku. Až Fucking zmizí z mapy, zůstane ještě pár podobných (viz mapa): šedesát kilometrů severovýchodně se nachází Horní a Dolní Fucking, tedy Oberfucking a Unterfucking, o něco blíž pak část obce Fuckersberg.

Fajnšmekři ještě vědí, že necelých 30 km od Fuckingu, hned za bavorskou hranicí, leží vesnice Petting, což je v angličtině výraz pro hlazení – například koziček, čičinek a bobříků.

Video Branky, body, kokoti: Za covid může smilstvo! - Blesk pro ženy/Martin Mol

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud