Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Ministryně šikanovala podřízené, odhalila zpráva. Místo vyhazovu ji premiér podpořil

Aktualizováno -
20. listopadu 2020
13:57
Autor: ČTK - 
20. listopadu 2020
12:20

Britský premiér Boris Johnson dnes vyjádřil plnou podporu ministryni vnitra Priti Patelové. Podle interní vyšetřovací zprávy, ze které citovala BBC, přitom konzervativní politička „neúmyslně“ šikanovala své podřízené, a porušila tak etický kodex vlády. Johnson však uvedl, že podle jeho názoru ministryně nic neporušila. 

Patelová, která je v čele ministerstva vnitra od loňského července, čelí od počátku tohoto roku obvinění z šikany podřízených. V únoru podal výpověď Philip Rutnam, nejvýše postavený úředník na ministerstvu vnitra. Uvedl tehdy, že se stal „cílem zákeřné a organizované kampaně“ a Patelovou obvinil, že byla její součástí. Na ministerstvu konzervativní politička podle něj vytvořila obecnou „atmosféru strachu“.

Ministryně jakékoli obvinění ze šikany svých podřízených odmítá. Premiér Boris Johnson nicméně nechal v březnu vypracovat interní zprávu, která měla Rutnamovo tvrzení potvrdit či vyvrátit. Podle BBC byla zpráva hotová již v létě, oficiálně ale nebyla zveřejněna.

Podle BBC, která má nyní interní dokument k dispozici, vyšetřování odhalilo důkazy o šikaně. Patelová podle zprávy „neúmyslně“ porušila vládní etický kodex, podle kterého by se měli ministři k úředníkům chovat s respektem. „Obtěžování, šikana nebo jiné nevhodné či diskriminační chování nebude tolerováno,“ stojí v kodexu, který ale není nijak právně závazný.

Premiér Johnson dnes vyjádřil Patelové plnou podporu a řekl, že podle něj etický kodex neporušila. „Premiér považuje nyní celou záležitost za uzavřenou,“ stojí v prohlášení.

Omlouvám se, že mé chování v minulosti některé lidi rozrušilo. Nikdy nebylo mým úmyslem někoho rozrušit,“ uvedla v prohlášení ministryně. Zároveň poděkovala úředníkům na ministerstvu za práci a premiérovi za podporu.

V reakci na Johnsonovo rozhodnutí podpořit Patelovou dnes rezignoval na svou funkci poradce vlády pro etický kodex Alex Allan, autor interní zprávy, která chování ministryně popisuje jako šikanu.

Za Patelovou se dnes postavila řada jejích vládních i stranických kolegů. Ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že v kontaktu s ním byla vždy „zdvořilá a milá“. Konzervativní poslanec Tom Tugendhat řekl, že je Patelová oblíbená napříč stranou, protože „tvrdě pracuje, je odhodlaná a k mnoha lidem milá“.

„Ženy, které se pohybují v mužském světě, musí být silné a rozhodné,“ uvedla na obranu Patelové poslankyně Julie Marsonová.

Stínový ministr vnitra Nick Thomas-Symonds z Labouristické strany dnes obvinil premiéra, že svým postupem v případě Patelové toleruje šikanu na pracovišti. Vyzval, aby Johnson nechal celou interní zprávu zveřejnit.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud