Středa 25. listopad 2020
Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Oblačno 3°C

Trumpovým lidem dochází trpělivost. Část tajně „donáší“ Bidenovu týmu

Autor: mav - 
19. listopadu 2020
15:28

Hrstka představitelů Trumpovy administrativy, jakož i tací, kteří ji opustili v minulých měsících, potichu komunikují s přechodovým týmem budoucího prezidenta Joea Bidena, píše CNN. A Donald Trump? Naopak se jeví, že se ještě snaží některé věci zkomplikovat, než je bude muset nástupci předat.

Při všech předchozích volbách, kdy jedna strana předávala moc druhé, už touto dobou Bílý dům a další vládní úřady spolupracovaly s přechodovým štábem vítěze. To aby 20. ledna, sotva složí přísahu, mohl nový prezident začít pracovat, měl sestaven svůj vládní tým a všichni byli dobře zasvěceni do své problematiky.

Teď se to však neděje, prezident Trump odmítl uznat prohru a jeho štáb se snaží výsledky napadat soudně. A dokud se situace neuklidní, agentura GSA nevydává potvrzení, že se Bidenův přechodový tým může pustit do práce. Ten tak nemá přístup k důležitým kontaktům, zdrojům a informacím; členové nemohou dostávat bezpečnostní prověrky. Někteří Trumpovi lidé se to proto snaží řešit aspoň neformálně.

Nyní nejde o podrobné formální brífinky, ale aspoň tyto hovory pomůžou nastávající vládě zorientovat se. „Nic, z čeho bychom měli problémy, jen nabídka pomoci. Oni chápou, co nabízíme, co smíme a nesmíme říci,“ svěřil se anonymně reportérům CNN jeden vládní představitel.

Rovněž anonymně se přiznal jistý nedávný člen Trumpovy administrativy, který ji opustil před pár měsíci. Poslal prý e-mail s nabídkou pomoci člověku z Bidenova týmu, který zřejmě zaujme stejnou či podobnou pozici.

Frustrace v Bílém domě

Je to znamení, že ustavičné obstrukce Bílého domu začínají frustrovat už i jeho představitele. Povinnost k vlasti je přednější než stranické soupeření, vysvětlil to jeden z bývalých Trumpových lidí CNN.

První kontakty potvrzuje i Bidenův tým. Často prý jde o kontakty mez lidmi, kteří už se dříve v daných branžích znali. „Jenže nestačí, že se rozhodnou pomoci bývalí představitelé,“ řekla CNN Kate Bedingfieldová z přechodového štábu. „Úřad GSA by měl poslechnout zákon a uznat výsledky voleb, aby se Američanům dostalo hladkého a efektivního přechodu mezi vládami.“

Naopak například na ministerstvu zdravotnictví jsou takové kontakty zapovězeny; zaměstnanci dostali nařízení nejen neodpovídat, pokud se je pokusí Bidenovi lidé oslovit, ale ještě to mají hlásit nadřízeným. „Kompletní a profesionální předání zajistíme, jakmile GSA vydá rozhodnutí,“ trvá však podle CNN na formalitě ministr zdravotnictví Alex Azar.

Právě zdraví, tedy pandemii koronaviru, vidí Biden jako prioritu svého přechodového týmu. První jeho jmenovaní představitelé byli právě zdravotničtí experti.

„Já jsem jen vítěz voleb, prezidentem budu až příští rok. Covid-19 nerespektuje data v kalendáři a zrychluje,“ tweetoval Biden. „Urgentní akce je potřeba dnes, nyní, od současné vlády.“

Bílý dům však podle něj nadále situaci nezvládá a hrozí, že i když se dvě vakcíny jeví na dohled, očkování by nemuselo probíhat efektivně. I kvůli předávání vlády.

„Nemohli jsme vůbec jednat s Trumpovou administrativou, abychom porozuměli, jaké plány už jsou, kde jsou mezery, s čím je potřeba pomoci a jak můžeme zajistit, že po 20. lednu dojde k plynulému předání. Až po tom datu se bude podávat většina vakcín,“ řekl v pořadu CNN New Day Rick Bright, jeden z Bidenových poradců ke covidu-19.

„Chci ujistit Američany – a jak to jen lze, tak i Bidenův přechodový tým – že neočekáváme ztrátu měsíců, týdnů, ba ani jediného dne,“ kontroval Brett Giroir, náměstek ministra zdravotnictví. „Nezapomínejte, že skoro všichni lidé v těchto týmech jsou kariérní úředníci. Ti pryč nepůjdou.“

I tak četní experti, včetně třeba Anthonyho Fauciho z Trumpova koronavirového štábu, apelují na větší spolupráci Bílého domu s nastupující administrativou.

Bezhlavý Pentagon

Jenže Trump se svými vládními spojenci naopak ještě podrývá vítěze voleb Bidena, píše analytik CNN Zachary B. Wolf. Například vyhazuje spoustu lidí – přitom by v lednu političtí nominanti tak jako tak skončili, jelikož je přivedl sám Trump.  

Minulý týden skončil ministr obrany Mark Esper a další dva jeho náměstci, celý Pentagon tak řídí hlavně úřadující představitelé, nepotvrzení Kongresem. S takovými by se ještě hůř komunikovalo o předání moci, když se v úřadě teprve rozkoukávají. Paradoxně ale mohou některé know-how předávat právě vyhození lidé.

V úterý se k vyhozeným zařadil šéf vládní agentury pro kybernetickou bezpečnost (CISA) Christopher Krebs, který nesouhlasí s prezidentovými tvrzeními o volebních podvodech. A po Washingtonu se povídá, že se o křeslo mají bát šéfové FBI i CIA.

Docela významné, často nevratné kroky podniká nebo chystá Trump v zahraniční politice. Vzdor varování expertů (včetně odvolaného ministra Espera) redukuje počty amerických vojáků v Afghánistánu a Iráku. Zvažuje zařadit další Jemence na seznam teroristů, což by zkomplikovalo mezinárodní úsilí o ukončení tamní občanské války. Urychleně schvaluje velké prodeje zbraním na Blízký východ, čímž ohrožuje křehkou mocenskou rovnováhu v oblasti. Podle vládních zdrojů CNN zvažuje Trump ostré kroky vůči Číně, podle New York Times dokonce útok na Írán. Ministra zahraničí Mikea Pompea zase poslal na návštěvu kontroverzních (ba nelegálních) židovských osad v Palestině, žádný jeho předchůdce se tam dosud v úřadě nepodíval.

Podobné „dárečky“ budou na Bidena čekat v domácí ekonomice. „Trumpovo selhání při vyjednávání s Kongresem o nové hospodářské podpoře kvůli covidu postaví Bidena do politického boje o pomoc Američanům hned od prvního dne,“ konstatuje CNN. V prosinci také vyprší některá dočasná opatření, například moratorium na vystěhování neplatičů, odklad splátek studentských půjček či třeba placené ošetřovné; Trump by vše mohl prodloužit prezidentskými dekrety, ale zatím tak neučinil.

AIiAIice ( 19. listopadu 2020 19:19 )

Trump de chová jako malý spratek, kterému sebrali hračky. Smutné je, že ze zpupnosti a nenávisti může napáchat nenávratné škody, ba co víc, jeho jednání může, a patrně bude mít za následek mrtvé. Nyní už dal jasně najevo, že mu nejde a nikdy nešlo o Američany, ale jen o sebe.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud