Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Dobrá zpráva vědců: Našli ohromnou kolonii ohrožených mrožů, druh se vzpamatovává

Autor: ČTK - 
7. listopadu 2020
09:14

Ruští vědci objevili na pobřeží Karského moře početnou komunitu mrožů, uvedla agentura Reuters. Přirozené prostředí ploutvonožců v těchto místech Severního ledového oceánu přitom ohrožuje úbytek ledu i lidská činnost. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) v roce 2016 označil mrože atlantského za téměř ohrožený druh a odhadl počet jeho dospělých jedinců na planetě na 12 500.

Nově odhalená kolonie, tedy místo, na němž se mroži shromažďují, rozmnožují a socializují, se nachází na odlehlém ruském poloostrově Jamal. Odborníci tam minulý měsíc napočítali přes 3000 jedinců.

Shromaždiště mrožů obvykle vznikají na ledových krách nebo na arktických ostrovech. Jenže led kvůli teplejšímu klimatickému cyklu roztává a přirozenému prostředí mrožů neprospívá ani průzkum ropy a zemního plynu a arktická lodní doprava.

Objevená kolonie je unikátní, protože její součástí jsou samice, samci a také různě stará mláďata, uvedl Alexandr Sokolov, badatel z Ruské akademie věd. Sokolov objev přirovnal k laboratoři pod širým nebem.

Podle Andreje Boltunova, vedoucího expedice k mroží komunitě na Jamalu, je nález shromaždiště dokladem, že se populace mrožů atlantských vzpamatovává. Badatelé ale podle Boltunova budou mít ještě mnoho práce, pokud budou chtít porozumět tomu, čím se arktická pláž na Jamalu stala pro mrože natolik atraktivní a jaké další kroky by měly být na jejich ochranu podniknuty.

Než byl lov mrožů pro komerční účely v polovině 20. století zakázán, ohrožovala tyto mořské savce především nadměrná honba za jejich tukem a kly.

Video  Mrož utopil v zoo ošetřovatele a turistu.  - Youtube.com
Video se připravuje ...

bre-burda ( 7. listopadu 2020 09:44 )

Tak to mi spadl kámen ze srdce. Zrovna nedávno se mne sousedka ptala, jestli jsem je někde neviděl, že se nevrátili na večeři.

Zobrazit celou diskusi