Neděle 14. dubna 2024
Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie
Polojasno 22°C

Sirény, rakety a rodiny v krytech. Válčení v Karabachu neutichá, už přes 240 mrtvých

Autor: ČTK - 
4. října 2020
14:30

Vzájemným ostřelováním arménských a ázerbájdžánských sil v neděli pokračoval konflikt o horskou enklávu Náhorní Karabach, který propukl minulou neděli. Karabašskou metropolí Stěpanakert otřásly výbuchy, podle ministerstva zahraničí neuznávané republiky jej zasáhlo ázerbájdžánské ostřelování. Baku oznámilo, že se pod palbou arménských sil ocitla ázerbájdžánská města včetně druhého největšího v zemi, kde zemřel jeden civilista a další čtyři jsou zraněni.

Ve Stěpanakertu se v 9:30 ráno místního času (7:30 SELČ) rozezněly výstražné sirény, následovalo několik výbuchů. Karabašské ministerstvo zahraničí za jejich původce označilo rakety „ozbrojených sil Ázerbájdžánu“.

Město se v uplynulých dnech ocitlo pod palbou hned několikrát, ostřelování tamní obyvatele donutilo uchýlit se do sklepů či krytů. V noci ze soboty na dnešek se metropole ocitla bez elektřiny.

Z útoků na vlastní města viní protistranu také Ázerbájdžán, podle kterého se pod palbou arménských sil ocitla Náhornímu Karabachu přilehlá města Terter a Horadiz i druhé největší ázerbájdžánské město Gjandža (Gäncä), napsala agentura AFP. Arménie útok na město odmítla, karabašské síly však uvedly, že se jim zde podařilo zničit vojenské letiště.

Jednotkám neuznané republiky se podle mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanové podařilo sestřelit tři ázerbájdžánská letadla a zneškodnit dva tanky.

Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev prohlásil, že síly Baku vážně zranily vůdce neuznané republiky Arajika Harutjunjana. Ten v sobotu oznámil, že se na frontě připojí ke svým vojákům a společně s nimi stane v první linii. Prezident také prohlásil, že Baku zničí vojenská stanoviště, ze kterých Arménie ázerbájdžánská města ostřeluje.

Spor začal před 40 lety

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem dlouhou dobu. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za existence Sovětského svazu a Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků.

V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

Současný konflikt si na Kavkaze za osm dní vyžádal přes 240 obětí; většinu z nich tvoří vojáci Náhorního Karabachu a přes tři desítky z nich civilisté na obou stranách. Baku neuvádí ztráty své armády v konfliktu, jen počty civilistů zabitých arménským ostřelováním.

Citronel ( 4. října 2020 17:52 )

Turecko podporuje jednu zemi a Rusko druhou, přímo proti sobě nepůjdou a do toho třetího by se společně pustili a ze všeho ho obviňovali, tomu se říká špinavá politika. V Jugoslávii by Evropa to do dnes řešila rozhovory a mírovou cestou, Evropa nepomůže, až USA zasáhly a udělaly pořádek, ale proti Rusku a Turecku nikdo nepujde, ani USA, záleží na těch dvou zemích jak to dopadne a jak dlouho to potrvá, teď se tam ještě nahrnou žoldáci a nebude to brát konce. Jsem rád za to, že u nás je klid a mír, máte pravdu, chudáci mámy.

jaramila ( 4. října 2020 15:52 )

Proč to vraždění někdo nezastaví, chudáci mámy od těch padlých mužů, copak je to v této době ještě možné, aby někdo nezakročil ?!?

Zobrazit celou diskusi