Bouře Hanna ničila na pobřeží Texasu. Hrozí tornáda a „katastrofické záplavy“

Aktualizováno -
26. července 2020
19:24
Autor: ČTK - 
25. července 2020
18:51

Hurikán Hanna před půlnocí SEČ v noci na dnešek dorazil na jihozápadní pobřeží amerického státu Texas. Zasáhl texaský ostrov Padre Island, zhruba 24 kilometrů severně od městečka Port Mansfield, a při svém pohybu nad pevninou zeslábl na tropickou bouři. Podle meteorologů však přesto představuje pro obyvatele pobřežních oblastí velké nebezpečí kvůli silnému větru, intenzivním srážkám a předpokládaným záplavám.

Texaský guvernér Greg Abbott v sobotu pro 32 okresů na jihozápadě Texasu vyhlásil stav přírodní katastrofy a doporučil lidem dobrovolnou evakuaci.

Nejsilnější varování dostali lidé z pobřežního pásu mezi Port Mansfield a zátokou Mesquite Bay, celkem má ale živel zasáhnout území dlouhé téměř 500 kilometrů, než se postupně přesune nad severovýchodní Mexiko.

„Ačkoli Hanna je nyní tropická bouře, mohou silný déšť a vítr, vzestupy hladin, nebezpečný příboj a ojedinělá tornáda představovat hrozbu,“ varovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC).

Hanna se v sobotu stala prvním hurikánem letošní sezony hurikánů v oblasti Atlantiku. Nad Mexickým zálivem ji provázel vítr o rychlosti až 145 kilometrů za hodinu, ten ale při postupu k pevnině postupně zeslábl až na 112 kilometrů v hodině, což Hannu z kategorie hurikánů opět vyřadilo.

Úřady místní obyvatele vyzvaly, aby bouři přečkali doma a nezapomínali přitom na hygienická opatření spojená s prevencí proti šíření koronaviru. Texas patří k těm americkým států, které pandemie nemoci covid-19 sužuje nejvíce. Vzhledem ke stávajícím bezpečnostním opatřením a nutnosti dodržovat odstupy jsou velkou výzvou i případné evakuace.

„Ještě to nemáme ani zdaleka za sebou. Očekáváme katastrofické záplavy,“ citovala agentura AP Chrise Birchfielda, který pracuje pro Národní meteorologickou službu (NWS) službu ve městě Brownsville.

Předpovědi tvrdí, že na některých místech by mohlo během několika málo hodin napršet až 300 milimetrů srážek, v některých případech bezmála 500 milimetrů, což by společně se vzedmutím hladiny moře mohlo zaplavit řadu sídel na pobřeží.

Video Zaplavené ulice, zničené domy, statisíce lidí bez proudu: Takto hurikán Florence pustoší USA - Reuters/Hudebnibanka.cz

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud